Dėkingumas

gratitude

Būti dėkingu yra nuostabus dalykas. Šis jausmas žmogui atveria duris ir nutiesia tiltus. Dėkingas žmogus pastebi aplinkinius, jų pastangas, įvertina gerus norus, pasidžiaugia kitų sėkme. Toks žmogus žino, kad gyvenimas sukurtas pagal gerumo dėsnius, ir pats tais principais vadovaujasi. Kodėl bijote būti dėkingi? Laikui bėgant visuomenėje susiformavo gan klaidinga nuostata apie tikrąjį dėkingumą. Daugelis žmonių bijo, kad rodydami kitiems dėkingumą tarsi pripažins, jog kažkas kitas, bet ne jie, yra atsakingas už jų pasiekimus ar laimėjimus. Kas norėtų atiduoti autorines teises į savo laimę?

Noras pasiglemžti visą garbę ir valdžią šiais laikais beveik natūralus reiškinys. Tačiau tikram gyvenime retai kada dideli projektai ar didingi kūriniai sukuriami tik vieno žmogaus rankomis. Tiesą sakant, vienam kažką doro nuveikti yra nepaprastai sunku, o imtis tokio žygdarbio būtų mažų mažiausiai neprotinga. Olimpiniai čempionai pasiekia pergales treniruodamiesi su ilgametę patirtį turinčiais treneriais. Muzikantai ar solistai repetuoja su muzikos mokytojais ar profesionaliais šio amato atstovais. Net buto remontui reikalingi profesionalūs tinkuotojai ir dažytojai. Visi žmonės yra tampriai susiję vieni su kitais. Kas dieną bendraudami jūs dalinatės ne tik tais pačiais namais, kabinetais ar veikla, jūs dalinatės emocijomis, nuomonėmis ir parama.

Dėkingumas – tai pripažinimas, kad kiti žmonės taip pat prisidėjo prie jūsų laimingo ir sėkmingo gyvenimo kūrimo. Kažkas jus padrąsino, kažkas jums patarė, kažkas suteikė finansinę ar moralinę paramą. Akimirkai sustokite, apsižvalgykite, pastebėkite, kokie žmonės jus supa, ir pripažinkite, kiek daug įtakos jie turi jūsų gyvenime. Nuolatos būdami šeimos narių, draugų ar kolegų apsuptyje tiesiog nesąmoningai gaunate patarimus ar palaikymą. Tikra tiesa, kartais net sunku nuspręsti, kuriam atsidėkoti. Net ir tie, kurie jus kažkada įskaudino, verti padėkos. Kodėl? O todėl, kad jie patys to nežinodami padarė jums paslaugą. Bendraudami su jais jūs supratote daug neįkainojamų dalykų, išmokote daug vertingų pamokų, pvz.: jeigu jums melavo – pajutote netiesos kartėlį ir tada nusprendėte patys niekada nemeluoti. Jeigu jus įžeidė ir pažemino – jūs dabar žinote, kad tai nepaprastai skaudu. Jūsų savigarba sustiprėjo – jūs daugiau neleisite kitiems įžeidinėti savęs. Kaip manote, ar verta už tai padėkoti?

Dėkingumas jums leidžia atvirai pasidžiaugti savo pasiekimais ir pergalėmis. Laimingi tie žmonės, kurie sugeba pasakyti ačiū net ir tiems, kurie tik truputį prisidėjo prie jų sėkmės. Dalindamiesi padėka, jūs primenate savo draugams ir šeimai, kad jie yra svarbūs ir reikalingi. Kita vertus, viskas grįžta bumerangu: ateis diena, kai ir jums kažkas su džiaugsmu padėkos. Malonu žinoti, kad gyvenime esate kažkam pagelbėję, ar ne? Nestabdykite savęs, raskite laiko kitiems, tarkite gerą žodį, padovanokite šypseną. Vos tik pradėsite jaustis dėkingi, jūsų gyvenime padaugės pozityvumo, malonių nutikimų, nuostabių žmonių ir fantastiškų įvykių. Džiaukitės. Ir nepamirškite savęs karts nuo karto paklausti: kada paskutinį kartą man kažkas padėkojo? Neprisimenate?

Elada Eimaitė Elurija
Pagrindinis paveikslėlis iš autorės puslapio