Darželis „Medutis“: čia kiekvienas vaikas kvėpuoja savo ritmu

25577185_10213061272699718_383477744_o

„Mylėkite savo vaiką bet kokį – netalentingą,

Nesėkmingą, suaugusį. Bendraukite su juo,

Džiaukitės, nes vaikas – tai šventė,

Kuri kol kas su Jumis.“

(J. Korčakas)

Šie ir kiti pilni meilės ir sąmoningumo žodžiai pasitinka tėvus, atėjusius į darželį „Medutis. Įžengus vidun iš gatvės triukšmo, apima jaukumas ir šiluma. Išgirsti švelniai grojančią ramią muziką. Pamažu pastebi, kad čia sąvoka „darželis“ paprasčiausiai netinka – veikiau tai antri namai kiekvienam čia esančiam vaikui.

Ką vaikai patiria darželyje?

Man, mamai, buvo labai svarbu susipažinti su šiuo darželiu, atrasti tai, kas padaro jį kitokį, nei anksčiau matyti bei paprasčiausiai pajausti, ar vaikams čia gera būti. Kartais mes turime į savo vaikų pasaulėlį įtraukti naujus žmones, kurie padės jiems augti ir ugdyti pasitikėjimą savimi, pagarbą ir dėkingumą kiekvienai gyvai būtybei bei visai Visatai. Tai yra vertybės, kuriomis, ko gero, kiekviena mama norėtų, kad būtų apsuptas jos vaikas, tad buvo labai įdomu sužinoti, kas jungia personalą ir koks yra požiūris į vaiko asmenybę.

Tą rytą, kai atėjome su sūneliu, iš karto prisijungėme prie vadovės Evelinos Liorentienės vedamo ryto rato. Ir nežinia, kuris iš mūsų – aš ar sūnus, buvo pakerėtas labiau. Tą rytą, vadovė Evelina vaikams pasakė, kad atsinešė dar niekad nematytą daiktą. Kai ji išsitraukė širdelę, vaikai sužiuro, o kai uždegė viduje esančias švieseles, jiems tai buvo didelis netikėtumas. Evelina pasakė, kad tai – meilės kibirkštėlės, kurios yra kiekvieno mūsų širdelėje. Jos yra tam, kad dalintumėmės savo širdimi su kitais, nes kibirkštėlių daugėja tada, kai darai gerus dalykus šalia esančiam. Visi labai norėjo palaikyti tą širdelę, tad siuntėme ją ratu vienas kitam. Paklausti, ar jaučia šilumą, meilę, gerumą, pritariamai linksėjo ir šypsojosi… Padėka Viešpačiui, darželio ir vienas kito pašlovinimas, prasminga istorija apie vidinę ramybę ir laimę, asmeniškas ir šiltas dėmesys kiekvienam vaikui – tai natūraliai sklido iš kiekvienos auklėtojos ir vadovės širdžių. Vaikai klausėsi. Jie nesiblaškė, netrukdė, buvo matyti, kad vyko jiems įprasti kasdieniai meilės mainai. Ir tai sužavėjo.

Harmonija tarp darbuotojų

Harmoningi santykiai tarp darbuotojų ir vaikų leido pajusti daug daugiau nei pamatytas reportažas apie šį darželį. Aš nuoširdžiai tikiu, kad kiekviena auklėtoja stipriai veikia vaiką savo vidiniu turtu ir skurdu. Šiuo atveju, aš mačiau, kaip jos dalijasi su vaikais visais savo dvasios turtais. To nesuvaidinsi.

Pati turiu darbo darželiuose patirties, todėl kilo klausimas, kaip pavyko sukurti tokią darną tarp skirtingų žmonių. Ir štai, auklėtojos kasdien rašo jausmų dienoraščius, kurie ugdo savistabą bei skatina tobulėti, jos rašo refleksijas viena kitai, kuriose yra įvardijami pastebėti geri ir keistini dalykai, įvardijami lūkesčiai viena kitos atžvilgiu. Visa tai skatina jas kurti santykius tiesoje – atvirai, nuoširdžiai, taip, kaip jaučia.

Aktyvus bendradarbiavimas su tėvais

Prieš priimant vaikus į darželį, ugdymo metodikos suderinamos su šeimos vertybėmis ir įsitikinimais. Yra stengiamasi sukurti atvirus santykius su vaikų tėvais. Vaiko charakterio vystymosi anketas pildo atskirai tėtis ir mama. Jos po kurio laiko apžvelgiamos tėvų ir darbuotojų susitikimuose, aptariant tai, kas svarbu konkrečiam vaikui jo raidos etape. Tai puikus būdas gilesniam vaiko pažinimui. Na, o santykį stiprinti su kiekvienu vaiku auklėtojoms padeda rašomi laiškeliai. Tokie laiškai yra rašomi du kartus per metus ir yra vaiko asmenybę ugdanti, įkvepianti teisingai elgtis, padedanti jam vystytis priemonė, nes laiškuose minimos tik tos situacijos, kuriose vaikas elgėsi teisingai, tai reikėtų paskatinti arba padrąsinti.

Vertinamas laisvas vaikų žaidimas – pati geriausia ugdymosi priemonė

Darželio erdvė suskirstyta pagal veiklas, kad kiekvienas vaikas galėtų netrikdomas užsiimti tuo, kuo jam norisi tuo metu. Vaikai  dar važiuoja į baseiną, keliauja po gamtą ir įvairias mieste esančias institucijas bei gyvena vaikišku ritmu – neperspaudžiant, paliekant vaiko laisvę rinktis ir jausti. Rytais vyksta įtraukiantys, žaismingi muzikos, euritmijos, anglų kalbos užsiėmimai. Čia kiekviena širdis tiki, kad vaikas turi būti išklausytas, jaustis saugus, gali reikšti visas savo emocijas ir mokytis tinkamų jausmų išreiškimo būdų, bei būti priimtas su visais savo gebėjimais ir negebėjimais. Per susitarimus ir artimą santykį darželyje išmintingai kuriamos sąmoningos vaikams reikalingos elgesio ribos. Ne vieną kartą per dieną gali išgirsti, kad vaikas yra skatinamas pajausti savo vidumi, ką daryti ir ko nedaryti ir kada tai daryti.

Darželis yra draugiškas alergiškiems vaikams, maitinimas – vegetariškas, pritaikomas pagal specialią dietą kiekvienam vaikui.

Daugiau apie darželį rasite čia.

Aurelija Bučmytė

Redagavo Lina Šimelionytė