Besisukantys dervišai: meditacija, skirta universaliems meilės principams

dance-65037_960_720

Sufizmas, mistinė islamo atšaka, pabrėžia universalius meilės, taikos, įvairių dvasinių kelių dermės ir mistinės vienovės su dieviškumu idėjas. Nuo seno sufizmas yra siejamas su besisukančių dervišų (arba Mevlevi ordino) šokiu. Baltų, plačių sijonų plazdėjimas. Dvasinė muzika. Gyvi, žmogaus kūnų sukučiai. Ir į gilią, gilią meditaciją panėrusios sielos… kas tai? Ar tik graži meno forma?

Besisukantys dervišai – tai mistinis fenomenas, įstringantis giliai kiekvieno jį reginčiojo sąmonėje. Tai – meno, meditacijos, šokio ir maldos forma. Tai estetinės ekstazės kritinis taškas. O jei paprasčiau – tai dvasinė praktika, kilusi maždaug XIII amžiuje, kurią atlieka Rumi, poeto ir musulmonų mistiko, pasekėjai. Pasakojama, kad Rumi, kartą išgirdęs šauksmą maldai, ėmė suktis ekstazėje. Šiandien besisukančių dervišų šokis – tai tradicinė sufijų garbinimo forma: nenutrūkstamas sukimasis iškėlus vieną ranką aukštyn (siekiant dieviškumo), o kitą nuleidus žemyn.

Siūlome pasižiūrėti vaizdo įrašą (anglų kalba), kuriame Manjula Kumar paaiškina, kaip šių besisukančių dervišų iš Turkijos šokis – atrodytų, tiesiog meno forma – virsta dvasine auka, religiniu išgyvenimu, gilia, nepertraukiama meditacija, perduodančia universalias meilės tiesas. Tai – šokama malda Dievui, Kūrėjui.