Baltasis gandras – nacionalinis Lietuvos paukštis

stork-1415261_960_720

Baltasis gandras (lot. Ciconia ciconia) laikomas Lietuvos nacionaliniu paukščiu, su juo susiję daugybė senovinių papročių ir pasakojimų. Ypatingos žmonių simpatijos ir susižavėjimo šiuo paukščiu reikėtų ieškoti senoviniuose lietuviškuose papročiuose.

Gandras vadinamas

Baltasis gandras (lot. Ciconia ciconia) įvairiuose Lietuvos etnografiniuose regionuose gandras vadinamas įvairiausiais vardais: Žemaitijoje – gundru, gužučiu, dzūkijoje – busilu, suvalkijoje – garniu, aukštaitijoje – starkumi.

Gandro lizdo kėlimas

Gandras laikytas šeimų globėju. Tikėta, kad gandras neša vaikus, o sodyboje, kurioje apsigyvena gandrai gyvena geri žmonės. Taigi žmonės stengdavosi įkelti gandralizdį, kad ir jų sodyboje apsigyventų gandras. Įdomu tai, kad gandralizdžio kėlime turėjo dalyvauti vyrai ir moterys (nes jei moterys nedalyvaus gandralizdžio kėlime – paukščiai lizde neperės). Taip pat įkėlus gandralizdį į jį reikėdavo įdėti monetų, nes tikėta, kad neįdėjus monetų į lizdą paukštis taip pat neperės.

Liaudies išmintis

  • Prasidėjus šienapjūtei žmonės stebėdavo gandrus ir nuspėdavo orus: ar lis, ar bus giedra. Jeigu gandras purvinas – lauk lietaus, švarus – oras bus giedras. Jei į lizdą neša šiaudus – lauk lietaus.
  • Jei anksti išskrenda gandrai – lauk šaltos žiemos.
  • Jie gandras atskrenda į sodybą, kurioje neperi, tai toje sodyboje susilauks vaikų, o jeigu į sodybą atskrenda gandrų pora (ten, kur neperi), tai žinok, kad toje sodyboje bus vestuvės.
  • Kurioje sodyboje peri gandras – laiminga sodyba, geri žmonės gyvena.
  • Kokį pamatysi pirmąjį parskridusį gandrą tokie ir bus metai. Pamatei skrendantį gandrą – būsi veržlus, energingas, tupintį – lėtapėdis, tingus.
  • Sakoma, kad ne veltui gandras iš lizdo išmeta vieną vaiką, taip numato badą, nederlingą vasarą.

Ar tikrai gandras neša vaikus?

Liaudies išmintis byloja, kad gandrai neša vaikus, tačiau gamtininkai teigia priešingai – gandrai minta „vaikais“: pelių, kurmių, roplių, varlių, žuvų, kartais pavagia kitų paukščių jauniklius. Kartais gandrai nusineša ir mažus kačiukus, ar net gi miniatiūrinių veislių šuniukus.

Gandras – nacionalinis paukštis Lietuvoje

Norint populiarinti gamtos apsaugos idėjas kiekvienai šaliai buvo siūlyta išsirinkti nacionalinį paukštį. Baltasis gandras laikomas nacionaliniu paukščiu Vokietijoje, Armėnijoje, Baltarusijoje, Lietuvoje.

Gandrų gausa Lietuvoje

2009–2010 metais Lietuvoje suskaičiuota apie 19 000 porų (LIFE+ projekto „Baltojo gandro“ apsauga Lietuvoje duomenys).

Tiesioginė transliacija iš gandralizdžio. Naisių gandrų šeima

2011 metais pavasarį, šalia Naisių (Šiaulių raj.), esančiame gandralizdyje įrengta vaizdo kamera, leidžianti stebėti gandrų gyvenimą. www.naisiuvasara.lt/gandrai/ – Naisių gandrų šeima. Kodėl baltasis gandras toks populiarus ir mylimas paukštis Lietuvoje? Baltieji gandrai nuo seno mylimi žmonių, tikėta, kad jei sodyboje apsigyvens gandrai tai ir sodybos šeimininką aplankys laimė, santarvė.

Emilija Šaulytė, svetainė: zaliojilietuva.lt

Redagavo Lina Šimelionytė