Aurelijus Veryga: „Pamačiau, kokie žmonės dirba alkoholio pramonei ir kokie metodai taikomi mano vaikų nugirdymui“

av31

Gydytojas psichiatras, biomedicinos mokslų daktaras, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Sveikatos psichologijos katedros docentas, Sveikatos tyrimų instituto vadovas, Lietuvos sveikuolių sąjungos valdybos narys, Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos bei Vysk. M. Valančiaus blaivystės sąjūdžio vadovas Aurelijus Veryga – vienas garsiausių ir profesionaliausių visuomenininkų Lietuvoje, dirbantis psichoaktyviųjų medžiagų kontrolės ir prevencijos srityje dalindamasis savo istorija sako: „Pradėjęs aktyviau kištis į valstybės alkoholio kontrolės politiką pamačiau, kokie žmonės dirba alkoholio pramonei, kokie veiklos metodai taikomi siekiant išplėsti rinkas ir nusprendžiau, kad šis verslas iš manęs daugiau nebegaus nė cento, kurį galėtų panaudoti mano vaikų nugirdymui.“

Norint mokyti kitus, reikia pačiam būti pavyzdžiu

a11„Galėčiau sakyti, kad mano gyvenimas sveikatos prasme pradėjo keistis 1998 m., kuomet dar būdamas studentas pradėjau domėtis priklausomybėmis ir jų prevencija. Tuomet, dar vadovaujant studentų medikų korporacijai „Fraternitas Lituanica“, pradėjome vykdyti psichoaktyvių medžiagų prevencijos projektus mokyklose: parvežėm į Lietuvą „Nerūkančios klasės“ projektą, Kaune pradėjom dabar jau nacionaline tapusią akciją „Gimiau nerūkantis“, ruošėme vyresniųjų klasių moksleivius vykdyti prevenciją mokyklose. Buvo labai natūralu atsisakyti rūkymo, kuris jau du metus buvo tapęs įtemptų studijų palydovu. Sprendimą paskatino ne tik medicinos žinios apie galimas problemas, bet ir tai, kad norėdamas mokyti kitus, pats turiu būti elgesio modeliu ir elgtis tinkamai“, – apie prasidėjusius pokyčius pasakoja Aurelijus.

Atsisakius alkoholio draugai niekur neprapuolė

„Kitas kokybinis šuolis atėjo gerokai vėliau, 2008 m., kuomet aktyviau pradėjau domėtis alkoholinių gėrimų vartojimo prevencija. Iki tol nebuvau abstinentas ir maniau, kad tiek, kiek vartoju alkoholio tikrai nėra problema. Tačiau, pradėjus domėtis, paaiškėjo daugybė įdomių dalykų, kurie privertė susimastyti. O pradėjus aktyviau kištis į valstybės alkoholio kontrolės politiką pamačiau, kokie žmonės dirba alkoholio pramonei, kokie veiklos metodai taikomi siekiant išplėsti rinkas ir nusprendžiau, kad šis verslas iš manęs daugiau nebegaus nė cento, kurį galėtų panaudoti mano vaikų nugirdymui. Natūraliai atsirado noras pabandyti pažiūrėti ar gyvenimas visiškai nevartojant alkoholio yra tikrai toks nuobodus ir socialiai sudėtingas, kaip bandoma įteigti ir paaiškėjo, kad tai yra netiesa. Jau kelis metus visiškai nevartoju alkoholio ir jaučiuosi puikiai. Savijauta ir sveikata nuo to tik pagerėjo. Draugai niekur neprapuolė, o socialinis gyvenimas tik įgauna naujas spalvas“, – savo patirtimi dalinasi A. Veryga.

Baimės ir išankstiniai įsitikinimai trukdo žmogui

a21Prieš kelis metus, žiemą, gavęs Lietuvos sveikuolių sąjungos kvietimą sudalyvauti konferencijoje nuvažiavo ir suprato, kad ji vyksta kartu su tradicinėmis ruonių maudynėmis. Tuomet nebuvo tam pasiruošęs, net tinkamos aprangos neturėjo, bet nusprendė pabandyti. „Tai tapo dar vienu lūžiu mano gyvenime. Kaip sakoma, savo kailiu patyriau, kaip dažnai žmogui gyvenimą ir apsisprendimus stabdo baimės ir išankstiniai įsitikinimai. Dabar maudynėse stengiuosi sudalyvauti visada. Be to, kiekvieną rytą pasportavęs ir nusiprausęs šiltame duše, keliasdešimt sekundžių praleidžiu po lediniu vandeniu, kuris, mano laimei, atkeliauja iš gilaus kieme esančio šulinio. Tai duoda tokį energijos užtaisą visai dienai, kad sudėtinga yra nupasakoti to nebandžiusiam žmogui. Pastebėjau, kad sumažėjo ar visiškai neliko slogos, pradėjo silpnėti daugelį metų varginusi pavasarinė alergija“, – grūdinimosi teikiama nauda džiaugiasi gydytojas.

Sveika gyvensena „užkabina“

Gerai Lietuvoje žinomą visuomenininką sveika gyvensena labai „užkabino“, nes nuolat patiriami geri pojūčiai ir gerėjanti gyvenimo kokybė skatino norą visa tai tęsti, nuolat sugalvoti sau naujus iššūkius: „kaip sakoma populiarioje reklamoje: kartą paragavęs negali sustoti. Jau metai, kaip kiekvieną rytą keliuosi ir nužingsniuoju 5 km pagal šiaurietiško ėjimo techniką. Tai puikus pojūtis, kuris ne tik pripildo jėgų visai dienai, sumažina nemalonius pojūčius, atsirandančius dėl nuolatinio sėdimo darbo, bet taip pat grūdina, gerina nuotaiką, suteikia laiko pabūti su savo mintimis.

Stengiuosi susireguliuoti mitybą, tik man su ja sunkiausiai sekasi susitarti. Racione atsirado tikrai daug daržovių, vaisių. Dėl lėtaeigės sulčiaspaudės mėgaujuosi šviežių vaisių ir uogų sultimis. Tai taip pat puikus dalykas gero ryto pradžiai ir nuostabiai skanu. Labai sumažinau mėsos vartojimą, manau, kad ateityje galėsiu jos visiškai atsisakyti, tačiau tam reikia laiko“, – pabrėždamas, kad siekis gyventi sveikiau yra kelias, kurį kiekvienas einam skirtingai, sako psichiatras.

av31„Anksčiau būdavo labai įprasta su žmona vakare išgerti taurę vyno, tačiau dabar jau keli metai to nebedarom. Alkoholio niekada nebesiūlom ir svečiams. Nors niekada nedraudžiau jo vartoti tiems, kas jį atsiveža ir nori tai daryti. Bet kažkaip savaime nusistovi, kad mūsų namuose jis tampa natūraliai nepageidaujamas.“ Gydytojas ne iš vieno draugo yra girdėjęs pasakymą, kad atvažiavus pas juos yra labai natūralu švęsti ir linksmintis blaiviai. Iš pradžių kai kam tai kėlė diskomfortą, bet dabar to tikrai nebėra. Liko tas pats draugų ratas, su kuriuo Aurelijaus šeima leidžia laiką ir tikrai niekam nenurodinėja, kaip reikia elgtis.

Veryga pasakoja, kad iki šių pasikeitimų gyveno kaip visi ir per daug negalvojo, buvo svarbesnių reikalų nei rūpinimasis savo sveikata. „Augant įprastinėje aplinkoje matai, kaip įprasta net mokyklines šventes švęsti geriant. To nesibodėdavo net kai kurie buvę mano mokytojai. Artimiausioje aplinkoje mačiau, kaip rūkoma norint nusiraminti ar pailsėti. Matyt, tai paskatino ir mane kažką panašaus pabandyti studijų metais. Nesigailiu dėl viso to, nes tai yra mokykla, kurią tenka praeiti daugeliui iš mūsų. Tik, galbūt, save galiu laikyti laimingesniu nei daugelis, nes gyvenimas leido tinkamu laiku sutikti idėjinius žmones, mokytojus, kolegas, bendraminčius, kurie užkrėtė sveikos gyvensenos idėjomis“, – džiaugiasi pašnekovas.

Gyvenant sveikai gerėja ir gyvenimo kokybė

Daugiausiai klausimų aplinkiniams sukelia alkoholio nevartojimas. Daugelis ir šiandien tuo nelabai tiki. „Kai kurie draugai ar kolegos švenčių metu paragindavo: „išgerk, čia niekas nemato, mes niekam nesakysim“. Šiandien klausimų apie tai kyla vis mažiau. Matyt, pakankamai vieša veikla, tam tikra prasme, apsaugoja mane nuo galimo spaudimo“, – su šypsena teigia pašnekovas. Tačiau Aurelijus pripažįsta, kad daug dažniau nei klausimų susilaukia palaikymo ir balto pavydo dėl to, kad gali gyventi nesisvaigindamas. „Džiaugiuosi, kad žmonėms atsiranda poreikis konkuruoti geruose dalykuose, jų siekti, bandyti keistis. Galiu pasakyti labai paprastai: žmonės skeptiškai žiūri ar net bijo to, ko nepažįsta ir nežino. Sveika gyvensena yra ne kančia, o didžiulis malonumas, tik jo nepažįstantys negali to suprasti. To negalima nupasakoti, tai reikia pajausti savo kailiu“, – sako A. Veryga.

av41Sveika gyvensena pakeitė gydytojo požiūrį į kai kuriuos reiškinius: „tapau emociškai stabilesnis ir daugeliu atvejų pakantesnis, išmokau ramiau žiūrėti į dalykus, kurių negaliu pakeisti, atsirado daugiau energijos dieną, išnyko mieguistumo priepuoliai, paprastai kankinę po pietų, padidėjo ištvermė. Pirmą kartą gyvenime pabandžiau nubėgti ketvirtį maratono ir tai nesukėlė jokių problemų. Sumažėjo peršalimo ligų ir pavasarinės alergijos simptomai. Vienareikšmiškai galiu pasakyti, kad pakeitus gyvenseną, gyvenimo kokybė tik gerėja ir tam nereikia daug laiko. Pavyzdžiui, aktyvios veiklos duodami privalumai atsirado per pirmas savaites. Kitiems pokyčiams prireikė daugiau laiko, tačiau tikrai ne dešimtmečių, kaip daugelis yra įpratę manyti“, – sveikos gyvensenos teikiamus privalumus vardina psichiatras.

Mada sveikai gyventi daug geresnė už madą rūkyti ir gerti

„Manau, kad susidomėjimas savo sveikata auga. Daliai žmonių sveika gyvensena tampa savotiška mada. Ir tai yra gerai. Tikrai geriau nei tokios mados, kaip gerti, rūkyti ar apsiryti per įprastas kalendorines šventes. Tačiau šalies sveikatos statistika rodo, kad tų, besirūpinančių savo sveikata, vis dar yra mažuma. Mes vis dar išsiskiriame savo sveikatos problemomis, susijusiomis su gyvensena. Vis dar pagrindine priešlaikinės mirties priežastimi išlieka širdies ir kraujagyslių ligos, jas sparčiai vejasi onkologinės ligos. Iš kitų šalių konteksto išsiskiriame mirčių nuo išorinių priežasčių (mirčių autoįvykiuose, savižudybių, sušalimų ir kt.) statistika. Būtų galima išskirti kelias to priežastis.

a51Teoriškai žmonės deklaruoja savo norą gyventi sveikai ir nesirgti, tačiau realiame gyvenime jų elgesys nelabai sutampa su deklaruojamais siekiais. To priežastimi gali būti realus elgsenos įtakos sveikatai nesuvokimas, ką paprastai vadiname sveikatos raštingumo stygiumi. Tačiau manau, kad daug svarbesnis nei sveikatos raštingumas yra valstybės rodomas dėmesys ir skiriamos pastangos savo piliečių sveikatai išsaugoti. Deklaruojant siekius mažinti sergamumą lėtinėmis neinfekcinėmis ligomis, toliau reklamuojamas alkoholis ir greitas maistas. Nėra skiriama pakankamai lėšų sveikos gyvensenos ugdymui, pradedant šeimos planavimu ir baigiant darbo vietomis. Labiau rūpinamasi tabako ir alkoholio gamintojų pelnu nei gyventojų sveikata, tai nereikia stebėtis, kad nematome rezultatų. Kaip teisingai sakoma: jei nieko neįdėjai į taupyklę, nereikia tikėtis, ką nors iš jos išimti“, – valstybės politiką vertina Aurelijus.

Gydytojo pomėgiai ir laisvalaikis

„Kol šeimoje auga mažamečiai vaikai, tenka dirbti ne viename darbe, kad išlaikyčiau šeimą, tačiau vis tik stengiuosi bent mažą dalį laiko skirti tam, ką labai mėgstu – knygų skaitymui. Mokykloje buvau savotiškai pamišęs dėl mokslinės fantastikos. Dabar stengiuosi atsirinkti knygas, kurias tikrai malonu ir įdomu skaityti ir kurios ne tik teikia poilsį, bet ir kažkuo praturtina.

Labai mėgstu meistrauti. Jei tik turiu galimybę, stengiuosi namų baldus gamintis pats. Patinka viskas, kas susiję su staliaus darbu. Kartais tenka pabūti ir statybininku. Fizinis darbas atpalaiduoja nuo emocinės įtampos, kurios neišvengiamai prisikaupia darbe ir kasdienėje veikloje. Savaitgalį jau kelių metų tradicija yra tapęs draugų šeimų suvažiavimas į pirtį. Tai savotiškai užbaigia savaitę ir leidžia pasikrauti ateinančios savaitės darbams. Pirtis – vieta, kur apsivalai ir fiziškai ir dvasiškai“, – apie savo pomėgius pasakoja žinomas Lietuvos visuomenininkas.

Sigita Kriaučiūnienė, svetainė: Sveikuoliai.lt

Redagavo Lina Šimelionytė

Nuotraukos iš  asmeninio A. Verygos archyvo.