Augalinio maisto festivalyje „Vegfest LT“ – ir Sveikatos zona, ir pramogos vaikams

Ledai-GintareStepanaviciute

Veganai nekantrauja – iki didžiausio Lietuvoje augalinio maisto renginio – „Vegfest LT“ vasaros festivalio liko vos viena diena. Kasmet vis didesnio populiarumo sulaukiantis renginys vyks šį šeštadienį prekybos ir laisvalaikio centre „Panorama“ Vilniuje.

Tai jau devintasis „Vegfest LT“ ciklo renginys, ir trečiasis, rengiamas vasarą. Pirmasis „Vegfest LT“ buvo surengtas 2016-ųjų rudenį Vilniuje, vėliau vyko daugiau renginių, festivalis išsiplėtė, dabar organizuojamas ne tik sostinėje, bet ir Kaune, planuoja plėstis į dar daugiau miestų.

Idėją organizuoti renginį į Lietuvą atvežė Jungtinėje Karalystėje gyvenanti Ventė Viteikaitė. Prieš keletą metų apsilankiusi Londone vykstančiame „Vegfest UK“ (tai didžiausias veganams skirtas renginys Europoje), liko taip sužavėta, kad iškart apsisprendė panašų renginį organizuoti tėvynėje. „Veganizmas populiarėja žaibišku greičiu – tokios tendencijos matomos visame pasaulyje, nuo jų neatsilieka ir Lietuva. Pajutau, kad toks renginys čia būtų labai reikalingas“, – prisiminė renginio iniciatorė.

Į pirmąjį „Vegfest LT“ suplūdo tiek žmonių, kad prekių neliko jam nė neįpusėjus, o žurnalistai renginį lygino su „Lidl“ atidarymu. „Tokia sėkmė įkvėpė, suteikė energijos tolesniems darbams, – sakė Ventė. – Sunku patikėti, kad netrukus organizuosime jau dešimtąjį renginį…“

„Vegfest LT“ tikslas – populiarinti veganizmą, augalinę mitybą ir sveiką gyvenimo būdą. „Norime parodyti, koks įvairus ir skanus yra augalinis maistas“, – teigė moteris.

Pagrindinė festivalio dalis – tai veganiškų prekių mugė. Lankytojai galės paskanauti veganiškų užkandžių, karštųjų patiekalų, desertų ir gėrimų, įsigyti ekologiškos produkcijos, virtuvės įrangos, receptų knygų, natūralios kosmetikos, švaros priemonių, etiškai pagamintų drabužių, papuošalų ir aksesuarų, prekių vaikams. Iš viso mugėje dalyvaus 120 verslų iš Lietuvos ir užsienio. „Pakvietėme ir „vegfesto“ senbuvius, ir verslininkus, kurie renginyje dalyvaus pirmą kartą. Ir vieni, ir kiti ruošia įvairių naujienų, daug ką įsigyti bus galima su nuolaidomis“, – žadėjo V. Viteikaitė. Mugė išsidėstys per tris pastato aukštus bei užims dalį lauko teritorijos prie pagrindinio įėjimo.

Pirmą kartą mugėje veiks atskira Sveikatos zona – įvairūs verslai joje siūlys sveikatingumui skirtas prekes bei paslaugas. Bus prekiaujama sveikais maisto produktais, supermaistu, papildais, įvairiais gydomaisiais preparatais, savo veiklą pristatys natūraliosios medicinos įstaigos, sporto klubai, jogos studijos, masažo salonai ir t. t. Pasak Ventės, Kaune, Klaipėdoje organizuojami nemaži sveikatai skirti renginiai, tačiau Vilniuje tokio renginio trūksta – būtent todėl nutarė šią nišą bent iš dalies užpildyti, be to teigė pastebinti, kad vis daugiau žmonių ima domėtis sveika gyvensena, ieško sveikesnių produktų, kosmetikos, buities gaminių.

Sveikatos zona įsikurs antrajame „Panoramos“ aukšte. Antrajame aukšte taip pat veiks Vaikų zona – vaikai čia galės piešti, karpyti, lipdyti ir užsiimti kitomis veiklomis. Antrasis aukštas glaus ir Edukacinę erdvę – joje vyks paskaitos bei praktiniai užsiėmimai. Paskaitų temos aprėps įvairias sritis – nuo sveikatos klausimų iki veganizmo istorijos, nuo gyvūnų teisių iki Zero Waste praktikos. „Bus tikrai iš ko rinktis“, – sakė Ventė.

Veganizmo sekėjai mano, jog nedera savo reikmėms išnaudoti kitų gyvų būtybių, todėl nevalgo mėsos, žuvies, jūros gėrybių, pieno produktų, kiaušinių ir netgi medaus, nenaudoja su gyvūnais išbandytos ar gyvūninės kilmės sudedamųjų dalių turinčios kosmetikos, vengia kailio ir odos dirbinių, vilnos, šilko, neina į zoologijos sodus, delifinariumą ir cirką. Tačiau rinktis veganizmą skatina ne tik etiniai įsitikinimai, bet ir rūpinimasis savo bei šeimos sveikata, nenoras prisidėti prie aplinkosaugos problemų. Visos didžiausios pasaulio sveikatos ir mitybos organizacijos pripažįsta augalinę mitybą kaip sveiką žmogui. Net itin konservatyvia laikoma Pasaulio sveikatos organizacija teigia, kad tokia mityba tinka įvairaus amžiaus žmonėms: kūdikiams, vaikams, paaugliams, suaugusiesiems, nėščiosioms ir žindančioms moterims, senyvo amžiaus žmonėms, atletams, o mėsos gaminius priskiria pirmosios kategorijos kancerogenams – šiai kategorijai priklauso ir asbestas, radioaktyviosios medžiagos. Gyvūninės kilmės maisto vartojimas siejamas su daugybe ligų, visų pirma, su vėžiu, širdies ir kraujagyslių sutrikimais, diabetu, alergijomis.

Svarbus ir aplinkosauginis aspektas – intensyvi gyvulininkystė padaro daugiau žalos gamtai nei visas transportas ir gamyba kartu sudėjus, tad norint išsaugoti planetą visų pirma reikia mažinti mėsos bei pieno produktų vartojimą.

Nors daug kas suvokia veganizmo naudą, pereiti prie šio gyvenimo būdo trukdo įsitikinimas, kad veganiškas maistas – blankus. „Tai visiška netiesa. Pasaulyje yra vos kelios dešimtys valgomų gyvūnų, tačiau net 20 000 valgomų augalų: pasirinkimas iš tiesų didelis“, – šypsojosi „Vegfest LT“ organizatorė. Ji kviečia į renginį ateiti visus, tiek veganus, tiek besidominčius veganizmu, tiek ir skeptikus – renginio atmosfera – pozityvi ir atvira. Šis renginys – puiki proga susipažinti su maisto naujienomis, paragauti produktų, apie kuriuos daug kas nė nėra girdėjęs, sužinoti naujų dalykų, susirasti bendraminčių.

Renginys vyks nuo 10 iki 18 val. Įėjimas nemokamas.

Daugiau informacijos galite rasti Facebook paskyroje.

„Vegfest LT“ renginių ciklo sumanytoja Ventė Viteikaitė įsitikinusi, kad veganiškas gyvenimo būdas turi daug privalumų.

Festivalio „Vegfest LT“ akimirkos

4Fo Studio ir organizatorių archyvo nuotraukos

 

Pasidalinkite su kitais!