Augalinio maisto festivalis „Vegfest LT“ – jau trijuose miestuose

Pyragai-GabrieleBrazenaite

Prieš keletą metų pirmą kartą surengtas ir labai išpopuliarėjęs augalinio maisto festivalis „Vegfest LT“ šiemet bus surengtas net trijuose miestuose: balandžio 25 d. Kauno prekybos centre „Akropolis“ vyks „Vegfest LT Kaunas“, gegužės 16 d. Šiaulių prekybos centre „Akropolis“ – „Vegfest LT Šiauliai“, o gegužės 30 d. Vilniaus prekybos ir laisvalaikio centre „Panorama“ – didžiausias metų renginys – „Vegfest LT“ vasaros festivalis. Lapkritį šiose vietose taip pat planuojami kalėdiniai renginiai.

„Veganizmas, augalinė mityba bei sveikas gyvenimo būdas visame pasaulyje sparčiai populiarėja, o kartu su jais  ir šioms temoms skirti renginiai“, – sakė „Vegfest LT“ organizatorė, Jungtinėje Karalystėje gyvenanti Ventė Viteikaitė. Šio renginio idėją ji atsivežė iš Londono – čia kasmet rengiamas didžiausias Europoje veganams skirtas renginys „Vegfest UK“ – jame dalyvauja daugiau nei pusė tūkstančio verslų, skaityti paskaitų atvažiuoja pasaulinio garso lektoriai, o per savaitgalį renginyje apsilanko kelios dešimtys tūkstančių žmonių – norint patekti į vidų kartais tenka net valandą kitą pastovėti eilėje.

„Kai pirmą kartą jame apsilankiau, buvau taip įkvėpta, kad iškart apsisprendžiau panašų organizuoti ir Lietuvoje“, – sakė V. Viteikaitė. Pirmasis „Vegfest LT“ buvo surengtas 2016-ųjų rudenį Vilniuje, o jau kitais metais vyko ir Kaune. „Labai džiaugiamės, kad šiemet renginys dar labiau išsiplėtė ir nuo šiol taip pat bus rengiamas Šiauliuose“, – pasakojo organizatorė.

Visuose trijuose „vegfestuose“ vyks veganiškų prekių mugė, paskaitos, maisto gaminimo pamokos, Kaune bei Vilniuje įsikurs dar ir Vaikų zona, kurioje vyks įvairūs užsiėmimai mažiesiems.

Į mugę kviečiami veganiški bei veganams draugiški verslai tiek iš Lietuvos, tiek iš užsienio. Bent ketvirtadalis mugės dalyvių atvyksta iš svetur. Šiemet į renginį pakviesti dalyviai iš Latvijos, Estijos, Baltarusijos, Rusijos, Jungtinės Karalystės, Vokietijos, Skandinavijos šalių. Lankytojai galės paragauti veganiškų užkandžių, karštųjų patiekalų, desertų ir gėrimų, įsigyti įvairių pusfabrikačių, mėsos bei pieno produktų pakaitalų, ekologiškų gaminių, natūralios kosmetikos, etiškai pagamintų drabužių, avalynės, papuošalų bei aksesuarų, prekių vaikams. Daug ko įsigyti bus galima pigiau nei parduotuvėse, nes prekiaus patys gamintojai.

Renginyje Kaune dalyvaus 70 verslų, Šiauliuose – 60, o Vilniuje – daugiau nei 100. „Bus ir nuolatinių „vegfesto“ dalyvių, dar nepraleidusių nei vieno renginio, ir tų, kurie pasirodys pirmą kartą. Šis renginys – puiki platforma pristatyti savo gaminius ar paslaugas, ne vienam jaunam verslui tai buvo atspirties taškas“, – sakė organizatorė.

Paskaitų programoje – pranešimai, susiję su gyvūnų teisėmis, sveikata, ekologija, maisto gaminimo pamokos. Ji baigiama sudaryti ir bus paskelbta kitą mėnesį.

Veganizmo judėjimas gimė 1944 m. Jungtinėje Karalystėje, kai buvęs Vegetarų draugijos narys Donaldas Watsonas Birmingemo mieste įkūrė Veganų draugiją – tai iki šiol veikianti ir labai įtakinga organizacija, parėmusi ir pirmųjų „vegfestų“ organizavimą Lietuvoje. Nuo pat organizacijos įkūrimo veganų skaičius pasaulyje augo, o ypač išpopuliarėjo atsiradus internetui. Šiuo metu veganizmas laikomas sparčiausiai pasaulyje plintančiu judėjimu. Jungtinėje Karalystėje skaičiuojama apie 3,5 milijono veganų, panašūs skaičiai ir Vokietijoje, Prancūzijoje, itin populiarus šis judėjimas ir Skandinavijos šalyse, Rusijoje, Izraelyje, JAV, Kanadoje, Australijoje. Kiek veganų Lietuvoje nėra tiksliai žinoma, tačiau didžiausia šalyje veganų platforma internete – „Facebook“ grupė „Lietuvos veganai“ jungia beveik 30 000 narių.

Veganai mano, jog nedera savo reikmėms išnaudoti kitų gyvų būtybių, tad nevalgo mėsos, žuvies, jūrų gėrybių, pieno produktų, kiaušinių ir netgi medaus, vengia su gyvūnais išbandytos ar gyvūninės kilmės sudedamųjų dalių turinčios kosmetikos, atsisako kailio, odos, vilnos, šilko, neina į zoologijos sodus, delfinariumus, cirką su gyvūnais, nejodinėja, nevažinėja kinkiniais.

Tačiau etiniai įsitikinimai nėra vienintelė priežastis rinktis veganizmą. Daug kam svarbi paskata yra noras gyventi sveikiau ir nekenkti aplinkai.

Visos didžiosios pasaulio sveikatos ir mitybos organizacijos augalinę mitybą pripažįsta kaip tinkamą įvairaus amžiaus žmonėms – kūdikiams, vaikams, paaugliams, suaugusiesiems, nėščiosioms ir maitinančioms moterims, senyvo amžiaus žmonėms, sportuojantiems. Net itin konservatyvia laikoma Pasaulio Sveikatos Organizacija rekomenduoja būtent augalinę mitybą, o mėsą priskiria pirmosios kategorijos kancerogenams – šiai grupei priklauso ir asbestas, radioaktyviosios medžiagos, rūkalai.

„Pakeitus mitybą atsirado daugiau energijos, pagerėjo miegas, dingo peršalimo ligos“, – vardijo V. Viteikaitė, veganiškai gyvenanti jau daugiau nei septynerius metus. Daugelio sunkių ligų, tokių kaip vėžys, širdies ir kraujagyslių ligos, diabetas, osteoporozė, artritas, įvairios alergijos atsiradimas siejamas būtent su gyvūninės kilmės produktų vartojimu, o jų atsisakius savijauta pagerėja kartais net dienų eigoje.

Gyvulininkystės pramonė – pagrindinė mūsų planetos teršėja. Jos padaroma žala gamtai yra didesnė nei visos gamybos pramonės ir transporto kartu sudėjus. Bereikalingas resursų eikvojimas, oro, vandens, dirvožemio tarša – tai tik keli dalykai, kuriuos galima sumažinti atsisakius mėsos bei kitų gyvūninės kilmės produktų, ar bent sumažinus jų vartojimą.

„Priežasčių rinktis veganizmą – iš tiesų daug“, – tikino „Vegfest LT“ sumanytoja. Visus, norinčius sužinoti daugiau, ji kviečia apsilankyti artėjančiuose renginiuose. „Atmosfera juose – itin pozityvi ir draugiška. Laukiame visų – ir veganų, ir dar tik besidominčių, ir tų, kuriems tiesiog patinka išbandyti naujoves“, – kvietė  ji. Tai puiki proga paragauti ir įsigyti naujų dalykų, praplėsti žinias, susipažinti su bendraminčiais.

Įėjimas į „Vegfest LT“ renginius – nemokamas.

Daugiau informacijos rasite čia.

Saulė Sakalauskaitė

Annos Didžbanienės, Anastasijos Zaburdiajevaitės, Raimondos Zakalskytės-Poškevičės, Gabrielės Bražėnaitės nuotraukos