Atsakingumas

Viena moteris kartą pasakė man, kad jos vyras pasiėmė visus pinigus iš jų bendros sąskaitos, pabėgo ir paliko ją tuščiomis. Konsultantas paprašė jos dar kartą papasakoti tą pačią istoriją, tik šį kartą iš kaltininko pusės, įsivaizduojant, kad ji pati yra atsakinga dėl to, kas nutiko. Taip perpasakodama įvykį, ji suprato, kad  buvo kvaila pasitikėti ir laikyti pinigus bendroje sąskaitoje su savo vyru, kuris jau buvo savo elgesiu įrodęs, kad juo negalima pasitikėti finansiniu atžvilgiu. Iš šios situacijos matome, kad dažnai mes tikime, jog problema kažkur išorėje, nors iš tiesų ji – mumyse.

Vienas iš būdų persijungti į atsakomybės prisiėmimo nuotaiką – tai paklausti savęs teisingo klausimo. Vietoj „Kodėl jie tai padarė?“ klauskime „Ką aš galiu padaryti?“.

Dar vienas klausimas, kurį galime sau užduoti, atsidūrę sudėtingoje situacijoje, tai „Jei aš būčiau pasaulinio lygio… (įrašykite problemą – pykčio, savitvardos, valdymo, bendravimo) žinovas, ir turėčiau padėti kažkam, susiduriančiam su ta pačia problema, ką aš jam/ jai sakyčiau?“. Šio klausimo tikslas yra padėti mums nešališkai pažvelgti į savo situaciją ir suprasti, kaip galime pasirinkti sureaguoti į tam tikrus iššūkius.

Jei norite treniruotis tobuliau reaguoti į kylančias situacijas, paklauskite savęs: „Kaip į šią situaciją reaguotų žmogus, kuris yra stipresnis, ryžtingesnis, išmintingesnis ar labiau įsisąmoninęs Viešpatį?“ Kartais galvojame, kad tėra vienintelis būdas sureaguoti į tam tikrą situaciją. Tačiau ne visi į tą pačią situaciją reaguoja taip pat.

Kartais prisiimti atsakomybę gali būti pernelyg sunku. Gali nutikti taip, kad viskas tiesiog slys iš rankų ir mes nebūtinai sugebėsime tinkamai susidoroti su situacija. Galime priimti tai, kaip situaciją, siųstą mums Viešpaties tam, kad išmoktume praeiti šiuos sunkumus. Galime mąstyti, kad Dievas suteikia mums galimybę sustiprėti.

Atsakomybė taip pat reiškia, kad, net jei nelabai galime suvaldyti situacijos, turėtume elgtis taip, kaip norėtume, kad elgtųsi kiti.

Vėlgi, esmė, kad neturėtume susitelkti į tai, ko negalime padaryti. Turėtume stengtis pamatyti žingsnelius, kuriuos galime žengti, kad judėtume pirmyn.

 

Mahatma Das

 

Vertė Milvydė Paškevičiūtė