Artėja spalvingas Vežimų festivalis

1376485_725851727525767_8445850894950436872_n

Lietuvoje kasmet vyksta spalvingas Ratha Jatros festivalis. Vienus tai džiugina, kitus – stebina, tačiau abejingų jam nelieka. Norėdami sužinoti daugiau apie šią įspūdingą eiseną, mes pakalbinome renginio organizatorę.

Ar galėtumėte papasakoti, kas tai per festivalis?

Ratha Jatra arba Vežimų festivalis – vienas seniausių ir įspūdingiausių festivalių pasaulyje. Jis prasidėjo Džaganatha Purio mieste, Indijoje prieš 5000 metų. Festivalyje kiekvienais metais dalyvauja milijonai žmonių. Šis pribloškiantis festivalis kiekvienais metais vyksta visame pasaulyje, taip pat ir Europos miestuose. Londone jo metu žmonės visiškai užtvindo miesto centrą, ypač Trafalgaro aikštę. Šios šventės vežimai nėra paprasti, kaip mes matome kaimuose – Indijoje jie siekia iki 14 metrų aukščio ir primena nedideles šventyklas. Šiuos vežimus virvėmis tempia patys žmonės.

Ratha Jatros vežimų festivalis yra meilės Dievui šventė. Jos metu į miestų gatves išrieda vienas arba trys didžiuliai vežimai, kuriuose sėdi trys Dievybės: Džaganatha, Baladeva ir Subhadra. Viešpats Džaganatha – pati džiaugsmingiausia Dievo forma: jo akys išsiplėtusios iš meilės, šypsena tęsiasi per visą veidą ir net rankos susitraukusios į kūną iš malonumo, matant Jį šlovinančius atsidavusius. Džiaugsmas užlieja ir kiekvieną dalyvaujantį festivalyje: skambant Harė Krišna mantrai, mridangos būgnams, cimbolams karatalams ir kitiems instrumentams, žmonės šoka iš laimės, ta nuotaika užkrėsdami ir praeivius. Žmonės nustemba ir patys nušvinta – niekada nėra matę tiek tikro džiaugsmo, nors ši šventė švenčiama be jokių svaigalų.

Birželio mėnesį 13–18 dienomis Lietuvoje organizuojamas Ratha Jatros festivalis – „Padayatra Lithuania“, su džiaugsmu kviečiame sudalyvauti.

Birželio 13 d. 11 val. Ratha Jatra 10:30 Rathayatra Kaune (nuo šventyklos).

Birželio 13 d. 17 val. Ratha Jatra Vilniuje (nuo šventyklos).

Birželio 15 d. 12:30 val. Ratha Jatra Šiauliuose (nuo Šiaulių kolegijos).

Birželio 16 d. 12 val. Ratha Jatra Mažeikiuose (nuo Mažeikių kultūros rūmų aikštės).

Birželio 16 d. 18 val. Maha Harinama Palangoje (nuo Basanavičiaus g. ir Vytauto g. sankirtos)

Birželio 17 d. 17:30 val. Ratha Jatra Palangoje (nuo Basanavičiaus g. ir Vytauto g. sankirtos).

Dovilė Rinkūnaitė

Aleksandr Korb, Sytos Letkauskaitės, Vladimiro Maksimkino nuotraukos