Arnoldas Schwarzeneggeris: “Prisijunkite prie manęs, jei norite gyventi”

2F2B7C6000000578-0-image-a-96_1449579846983

Arnoldas Schwarzeneggeris paskelbė neeilinę kalbą prieš klimato pokyčių ignoravimą, sakydamas, kad jam „nusispjauti“, ką žmonės galvoja apie klimato pokyčius – ar tiki jie tuo, ar ne.

Kultūristas, aktorius, politikas savo Facebook.com paskyroje paskelbė išskirtinę kalbą, kurioje teigia, kad jam nesvarbu, kas teisus, o kas klysta dėl klimato pokyčių, nes bet kokiu atveju būtina investuoti į žaliąją energiją. Paryžiuje, Jungtinių Tautų klimato konferencijoje, pasakytoje kalboje „Terminatoriaus“ žvaigždė planetos išsaugojimo vardan taip pat paskatino žmones siekti alternatyvių baltymų šaltinių ir vengti valgyti mėsą.

Aktorius drąsiai skelbė visiems abejojantiems, kad jam „nusispjauti“, jei kažkas nesutinka su tuo, kad Žemėje vyksta drastiški klimato kaitos pokyčiai. Savo kalboje jis teigė: „Panaudodamas vieną tų keturraidžių žodžių, kuriuos visi jūs, komentatoriai, taip mėgstate, sakau, kad man visai nesvarbu, ar jūs tikite klimato kaita, ar ne.“

2F2ADE7500000578-0-image-a-89_1449579774043

„Manęs nejaudina, jei jūs pradėsite rūpintis kylančia temperatūra ar tirpstančiais ledynais. Nesvarbu, kuris iš mūsų moksliškai teisus. Išmintinga investuoti į ateitį su švaria energija. Bet koks žmogus, kuris jums sakys kitaip, arba klysta, arba meluoja. Bet kuriuo atveju nepriimčiau tokio žmogaus patarimo dėl investicijų.“

A. Schwarzeneggeris, anksčiau vartojęs frazę „Tavo smūgis kaip tikro vegetaro“, pasakojo BBC, kad „28 % šiltnamio dujų yra išskiriamos valgant mėsą ir auginant veršiukus. Taigi, tikrai galime užsiimti prasmingesne veikla.“

2F2B7C6000000578-0-image-a-96_1449579846983

2F2B129600000578-0-image-a-88_1449579772408

Kai konferencijoje pasigirdo mintis, kad galbūt kiek veidmainiška tai, kad kultūristas prašo žmonių vartoti mažiau mėsos, Arnoldas Schwarzeneggeris atsakė: „Džiugi žinia ta, kad baltymų galime gauti ir iš kitų šaltinių. Galite jų gauti iš daržovių, jei esate vegetaras. Pažįstu ne vieną kultūristą, kuris yra vegetaras. Visi jie sveiki ir stiprūs.“

Paryžiuje Arnoldas Schwarzeneggeris, buvęs vyriausiasis Kalifornijos gubernatorius, taip pat susitiko su Kinijos atstovu klimato reikalams ir kalbėjosi apie klimato problemas. A. Schwarzeneggeris paminėjo, kad Jungtinės Valstijos ir kitos šalys turi bendradarbiauti su Kinija, jei nori nugalėti klimato pokyčius. Jo numone, visas pasaulis leidžia Kinijai gaminti jų vartojamus produktus, taip skleisdamas taršą Kinijoje. Žymusis kultūristas, aktorius ir politikas dar pridėjo: „Svarbu ne tai, ar mes nugalėsime Kiniją, ar ji mus, o tai, kaip mes galime išspręsti šias problemas kartu.“

2F2B18CF00000578-0-image-a-95_1449579844061

Savo kalba Arnoldas Schwarzeneggeris taip pat skatino įvairias partijas bendradarbiauti ir pakilti virš politinių įsitikinimų ir ideologijų.

Įdomu tai, kad prieš pokalbį Paryžiuje šeštadienį A. Schwarzeneggerį su trenksmu pasitiko fanai. Tai suteikė renginiui pop-estrados pojūtį.

Savo kalboje ši superžvaigždė dalinosi vaikystės prisiminimais apie tai, kaip melždavo karves lietuje bei semdavo vandenį iš šulinio. Taip aktorius siekė paskatinti pasaulį pereiti prie švarios energijos ir saugoti aplinką nuo pasaulinio atšilimo.

Paniręs į savo austriškos vaikystės atsiminimus, jis pasakojo: „Viena iš mano pareigų buvo kiekvieną rytą 6 valandą eiti į fermą greta namų ir pamelžti karvę, o po to parnešti pieną namo. Nesvarbu, koks tuo metu buvo oras: ar šalta, ar karšta, lijo, žaibavo, krapnojo. Vis tiek reikėjo atlikti pareigą.“

„Mes su broliu kasdien eidavome 200 metrų iki šulinio, vienintelio mūsų šeimos vandens šaltinio, kad gautume vandens gėrimui bei prausimuisi. Mes žaisdavome laukuose, plaukiodavome upeliūkščiuose ir ežere, švari aplinka buvo visas mūsų gyvenimas.“

A. Schwarzeneggeris mini, kad per visą savo idilišką vaikystę nebūtų galėjęs net įsivaizduoti pasaulio, kuriame žmonija išmestų 40 milijardų tonų šiltnamio dujų į atmosferą.

„Lygiai taip pat niekada neįsivaizdavau, kad ateis diena, kai tapsiu tokios didžios valstijos, kaip Kalifornija, kuri yra 8-oji pasaulyje pagal savo ekonomiką, gubernatoriumi ir kad turėsiu galios kažką pakeisti.“

Aktorius, gubernatorius, kultūristas visapusiškai ragino tuos, kurie yra atsakingi už svarbiausius planetoje sprendimus, atsigręžti į išmanius, švarius energijos šaltinius.

„Tai – jau mūsų laikų iššūkis. Tai realybė. Tai alternatyvaus pasaulio vaizdas iš filmo scenos. Čia nėra jokių vaizdo efektų, jokių specialiųjų efektų, nėra jokio scenarijaus, kurio pabaigą galime pagražinti. Nieko panašaus.“

Konferencijoje taip pat dalyvavo gerai žinomi aktoriai Leonardas DiCaprio ir Robertas Redfordas.

2F0FB57300000578-0-image-a-98_1449579946098

2F1D21A200000578-0-image-a-97_1449579944760

Originali aktoriaus kalba, kuri buvo paskelbta jo Facebook.com puslapyje:

„Matau jūsų klausimus.

Kiekvieną kartą rašydamas kažką savo Facebook ar Twitter paskyroje apie kampaniją dėl ateities su švaria energija, matau juos.

Visada atsiranda žmonių, kuriems kyla klausimas, kodėl mums turėtų rūpėti temperatūros kilimas, ar žmonių, abejojančių klimato kaitos mokslu.

Noriu, kad žinotumėte, jog girdžiu jus. Net tuos, kurie teigia, kad atsinaujinanti energija yra sąmokslas. Net tuos, kurie sako, kad klimato kaita, tai apgaulė. Netgi tuos iš jūsų, kurie piktžodžiauja ir keikiasi.

Išklausiau visus jūsų klausimus, o dabar pats turiu tris klausimus jums.

Atidėkime minutei klimato kaitos klausimą į šalį. Iš tikrųjų gal net apsimeskime, kad jūs teisūs.

Visų pirma, ar jums tikrai priimtina tai, kad kasmet nuo taršos miršta 7 milijonai žmonių? Tai daugiau nei žmogžudystės, savižudybės bei automobilių nelaimės kartu sudėjus.

Nuo taršos, kurią sukelia iškastinis kuras, kasdien miršta 19 000 žmonių. Ar jums tai priimtina? Ar jums atrodo normalu tai, kad vaikai visame pasaulyje turi augti kvėpuodami per inhalatorius?

Kitas klausimas: ar manote, kad anglis ir nafta – tai mūsų ateities kuras?

Iškastinis kuras kenksmingas mūsų plaučiams. Maža to, visi gerai žino tai, kad anksčiau ar vėliau šis kuras baigsis. Koks tolimesnis jūsų planas?

Aš noriu turėti planą. Aš nenoriu būti, kaip paskutinis prekybininkas su arkliu, pakinkytu vežiman, bandantis atsilaikyti prieš automobiliams užgrobiant kelius. Nenoriu būti paskutiniu žmogumi, investavusiu į „Blockbuster“, kai „Netflix“ kompanija suklestės.

Būtent taip nutiks iškastiniam kurui.

Išmintinga investuoti į ateitį su švaria energija. Bet koks žmogus, kuris jums sakys kitaip, arba klysta, arba meluoja. Bet kuriuo atveju nepriimčiau tokio žmogaus patarimo dėl investicijų.

Atsinaujinanti energija be galo palanki ekonomikai ir jums nereikia tikėti vien mano žodžiu. Kalifornija turi vieną revoliucingiausių įstatymų visose Jungtinėse Valstijose – 40 % mūsų sunaudojamos energijos yra gaunama iš savaime atsinaujinančių šaltinių. Esame 40 % labiau energetiškai našūs nei likusi šalies dalis. Mes buvome vieni iš pirmųjų, priėmusių ateitį su švaria energija.

Mūsų ekonomika nuo to tikrai nenukentėjo. Tiesą pasakius, Kalifornijos ekonomika auga greičiau, nei pačių JAV ekonomika. Mes esame visos tautos gamybos, žemės ūkio, turizmo, pramogų, aukštųjų technologijų, biotechnologijų ir, žinoma, žaliųjų technologijų lyderiai.

Turiu jums paskutinį klausimą, kuris pareikalaus šiek tiek fantazijos.

Yra dvejos durys. Už Durų Nr. 1 yra visiškai sandarus kambarys su įprastu, benzinu varomu automobiliu. Už Durų Nr. 2 yra lygiai toks pats sandarus kambarys, tik su elektrine mašina. Abiejų varikliai veikia pilnu pajėgumu.

Noriu, kad pasirinktumėte, kurias duris atidarysite ir įėję į kambarį uždarysite už savęs. Kambaryje, kurį pasirinksite, turėsite išbūti vieną valandą. Variklio išjungti negalite. Dujokaukės taip pat negausite.

Nujaučiu, kad pasirinksite Duris Nr. 2 su elektriniu automobiliu, tiesa? Durys Nr. 1 būtų žiaurus pasirinkimas – kas norėtų kvėpuoti tomis smalkėmis?

Deja, pasaulis dabar renkasi pirmąjį variantą.

Panaudodamas vieną tų skambių žodžių, kuriuos visi jūs, komentatoriai, taip mėgstate, sakau, kad man nusispjaut, ar jūs tikite klimato kaita, ar ne. Manęs nejaudina, jei jūs pradėsite rūpintis kylančia temperatūra ar tirpstančiais ledynais. Nesvarbu, kuris iš mūsų moksliškai teisus. Aš tiesiog tikiuosi, kad jūs prisijungsite prie manęs, atidarydami Duris Nr. 2 į išmanesnę, švaresnę, sveikesnę ateitį su naudingesne energija.“

 

Parengta pagal Dailymail.co.uk straipsnį. Iš anglų kalbos vertė Milvydė Paškevičiūtė, redagavo Lina Staponaitė. Iliustracijos iš originalaus straipsnio.