Alkoholio poveikis kūnui ir smegenims: šokiruojantys faktai

12764549_837808146328048_2634499550652368386_o

Remiantis žymaus Braitono psichiatro ir farmakologo Deivido Nuto tyrimais, alkoholis yra pati kenksmingiausia narkotinė medžiaga žmogaus organizmui. Kenksmingesnė už heroiną, LSD ir kitus narkotikus. Kaip alkoholis veikia mūsų organizmą ir ar verta rūpintis dėl jo vartojimo?

Alkoholio vartojimas

Ar kada nors susimąstėte, kiek  žmonių vartoja alkoholį?

Remiantis Amerikos kovos su alkoholizmu instituto duomenimis 87 % žmonių (18 m. ir vyresni) yra bandę vartoti alkoholį. 71 % vartojo alkoholį per pastaruosius metus, o 56 % vartojo pastarąjį mėnesį. Taigi, kas antras žmogus periodiškai vartoja alkoholį.

Pasvėrus visą kenksmingą alkoholio poveikį jį vartojančiam žmogui ir aplinkiniams, moksliškai įrodyta, kad alkoholis yra pats kenksmingiausias narkotikas pasaulyje. Jis kenkia labiau už heroiną, kokainą, marihuaną ir metamfetaminą. Kodėl? Pirmiausia, dėl jo vartojimo kiekių. Alkoholis populiaresnis ir prieinamesnis už bet kurią kitą narkotinę medžiagą.

DavidNuttskale

Šie tyrimų duomenys buvo gauti Deivido Nuto – žymaus psichiatro ir farmakologo tyrusio įvairių narkotinių medžiagų poveikį žmogaus organizmui.

Mes pripratome prie alkoholio ir tai gąsdina

Bauginantys žinių reportažai praneša apie įvairius nusikaltimus, kuriuos įvykdo nuo alkoholio apsvaigę asmenys, tačiau, regis, į tai neatkreipiama dėmesio. Kasmet apsvaigę vairuotojai sukelia daugybę tragiškų eismo įvykių. Kas dar turėtų nutikti, kad skirtume šiai problemai pakankamai dėmesio?

2015statistika-768x598

Deja, alkoholį vis dar priimame kaip savaime suprantamą linksmybių palydovą, tačiau dažnai pamirštam, kad jo poveikis organizmui neapsiriboja vien išgertuvių metu susipynusiu liežuviu ar rytiniu galvos skausmu.

Kaip alkoholis veikia kūną?

Maždaug 20 % suvartoto alkoholio pasisavinama per skrandį. Likę 80 % keliauja į plonąją žarną. Alkoholio įsisavinimo greitis labiausiai priklauso nuo jo koncentracijos vartojamame produkte. Kuo didesnė koncentracija, tuo greičiau apsvaigstama. Pavyzdžiui degtinė yra įsisavinama žymiai greičiau negu alus. Alkoholio vartojimas esant pilnam skrandžiui sulėtina jo įsisavinimą bei prailgina apgirtimo pojūčio laiką.

Po to, kai alkoholis įsisavinamas per skrandį ir plonąją žarną, jis patenka į kraujotaką bei yra išnešiojamas po visą kūną. Tuo metu mūsų organizmas iš paskutiniųjų stengiasi jį pašalinti.

Maždaug 10 % suvartoto alkoholio pasišalina per inkstus ir plaučius. Būtent dėl to alkotesteriais įmanoma išmatuoti promilių kiekį organizme.

Su likusiais 90 % alkoholio organizme tvarkosi kepenys. Tai būtent tas mūsų kūno organas, kuriam alkoholio vartojimas sukelia daugiausiai žalos. Štai dvi pagrindinės priežastys, kodėl alkoholio vartojimas yra toks pražūtingas kepenims:

  1. Oksidacinis stresas. Bandant pašalinti alkoholį iš organizmo, kepenyse vyksta įvairios cheminės reakcijos, kepenų ląstelės atakuojamos laisvųjų radikalų, tai sukelia negrįžtamus pakitimus. Kepenims iš paskutiniųjų bandant išsivalyti nuo nuodingo alkoholio poveikio prasideda uždegiminiai procesai.
  2. Toksinai žarnyno bakterijose. Alkoholis gali pažeisti žarnyną, dėl to žarnyno bakterijos patenka į kepenis ir sukelia uždegimą.

Alkoholio efektas atsiranda ne iš karto, o po kurio jo vartojimo laiko. Jis atsiranda tada, kai suvartojamas alkoholio kiekis yra didesnis negu realios organizmo galimybės jį pašalinti.

Alkoholio poveikis smegenims

Nevaldomas liežuvis, besipinančios kojos bei atminties netekimas – tai alkoholio poveikio smegenims simptomai. Žmonės, kurie dažnai vartoja alkoholį, ima prasčiau orientuotis aplinkoje, sutrinka jų koordinacija, atsiranda balanso ir sveiko proto problemos. Būtent dėl sulėtėjusios reakcijos asmenims, pavartojusiems alkoholį, yra draudžiama valdyti transporto priemones.

Bauginantis alkoholio poveikis smegenims yra tas, jog smegenyse jis keičia neurotransmiterių lygį – šios medžiagos perduoda neuronų impulsus į raumenį audinį. Neurotransmiteriai yra atsakingi už išorinių dirgiklių (emocijų, elgesio) apdirbimą. Šios medžiagos arba sužadina elektrinį aktyvumą smegenyse arba jį slopina. Dažniausiai alkoholis sustiprina „stabdantį“ efektą, dėl šios priežasties apsvaigusių žmonių kalba ir judesiai sulėtėja.

Kaip sumažinti neigiamą alkoholio poveikį?

Labai paprastai, reikia visiškai nustoti vartoti alkoholį. Deja, mūsų visuomenėje alkoholio vartojimo problema yra labai įsišaknijusi. Be jo nebesuprantame linksmybių. Galima sakyti užstalėse auginame savo vaikus, kurie alkoholio vartojimą supranta kaip normą. Svetingas šeimininkas visada pastatys butelį ant stalo, tačiau juk tai butelis gryniausių nuodų! Atsisakyti nemandagu? O štai ką apie tai sako Vladimiras Ždanovas: „Kas mūsų vaikus stumia prie alkoholio lovio? Stumia tie, kurie mandagiai geria per šventes. Visiems tiems, kurie labai nori gerti šampaną per šventes, aš sakau: „ar jūs norite, kad jūsų vaikai gertų ir prasigertų?“ Jie atsiliepia: „kodėl jūs keliate tokį klausimą? Aš noriu, kad gertų ir neprasigertų.“ Nėra garantijos, kad jūsų vaikas gers ir neprasigers. Jeigu jūs turite garantiją, tai jums auksinis paminklas ir Nobelio premija. Tai juk narkotikas. Kiekvienas nusigeria, tik skirtingu greičiu. Kas greičiau, kas lėčiau, bet visi kvailėja, visi degraduoja. Tiesiog skirtingu greičiu eina link kapo, štai ir viskas.“

Budrus.lt

Redagavo Lina Šimelionytė

Paveikslėliai iš svetainės Budrus.lt