Ajurvedos patarimai maitinančioms mamoms

baby-716738_640

Kas ajurvedoje sakoma apie kūdikio žindymą?

Ajurvedos mokyme teigiama, kad mamos pienas – tai jos meilės kūdikiui įrodymas. Vaikeliui šis pienas yra tarsi nektaras. Tačiau kartu tai ir sterilus, idealios temperatūros maistas. Be to, jokiame kitame piene nerandamas imunoglobulinas A. Jis saugo nuo bakterijų, stiprina imuninę sistemą.

Svarbūs ir maitinančios motinos piene esantys baltymai, kuriuos kūdikio organizmas labai lengvai įsisavina. Na, o piene esanti laktozė naudinga gerųjų bakterijų augimui vaikelio žarnyne. Kūdikį motina savo pienu turėtų maitinti bent pirmaisiais jo gyvenimo metais, idealu – iki trijų metų, nes tada ryšys tarp mamos ir vaikelio tik stiprėja.

Ką tik pagimdžiusios moters mityba – kokia ji turėtų būti?

Mityba labai svarbi. Kaip ir minėjau, reikėtų visiškai atsisakyti alkoholio, kavos, juodos arbatos. Nors tai puikiai žinoma, tiek laukiantis, tiek po gimdymo reikėtų vengti sintetinių, gazuotų gėrimų, seno, greito maisto, pusfabrikačių.

Jaunai mamytei ideali vegetarinė mityba. Kartais mamytės, iki nėštumo buvusios vegetarės, pajutusios naują gyvybę pasimeta ir grįžta prie mėsos valgymo, nes bijo galimos mažakraujystės. Iš tiesų mėsoje nėra nieko nepakeičiamo. Naminis karvės pieno sūris – panyras – puikiai pakeičia mėsos atliekamą raumenų formavimo funkciją, tačiau neteršia fizinio ir mentalinio kūnų.

Maitinant kūdikį nereikėtų vartoti aštraus, kartaus, aitraus skonio maisto. Taip pat sauso, šalto, seno maisto. Nerekomenduojama piktnaudžiauti šviežiais obuoliais (kepti tinka), kopūstais, nes tai gali išprovokuoti kūdikio pilvelio pūtimą.

Šiuo moters gyvenimo laikotarpiu tinka valgyti maistą, pagamintą su lydytu sviestu ghi. Jis padeda gyti žaizdoms, atsistatyti pagimdžiusios moters organizmui. Tai ypač svarbu pirmąjį mėnesį. Be to, lydyto sviesto vartojimas padeda nurimti nervų sistemai, nes dalyvauja neuronų, nervinių ląstelių, gamyboje.

Maitinančios mamytės pusryčiai turėtų būti saldūs. Tai visos košės, pagardintos mirkytais džiovintais arba saldžiais šviežiais vaisiais, rudu arba cukranendrių cukrumi, melasa. Per pietus reiktų suvalgyti sunkiausiai virškinamą maistą – grūdinius patiekalus (iš pilno grūdo miltų keptą bemielę duonytę), panyrą (naminį sūrį, pagamintą užvirinus šviežią karvutės pieną ir į jį įpylus citrinos sulčių), ankštinius, paskanintus pankoliais, kalendra, žalumynais, lietuviškais kmynais arba indišku kuminu, kvapniaja ferula, nes jie mažina pilvo pūtimą.Vakarienei labai tinka grikių košė arba dažovių patiekalai: daržovių sriuba, troškintos daržovės su lydytu sviestu ghi. Tarpuose galima valgyti vaisius. Skysčius galima gerti iki valgio likus 20–30 minučių, po valgio praėjus 1 ar 2 valandoms. Valgant sausą maistą galima išgerti iki puodelio šiltos arbatos.

Ajurveda mus moko pažinti savo konstitucinį tipą – došą – ir maitintis pagal jį bei sezoną, dienos bei metų laiką. Iš savo pienelio jaunosios mamytės gali suprasti, kuri doša dominuojanti. Tai labai svarbu pasirenkant tinkamą mitybą, nes netinkama sukels ligas ne tik jai, bet ir vaikeliui. Štai vata došos, sausojo ir šalančio tipo, į vandenį įlašintas mamos pienelio lašas iškils viršun. Vadinasi, ir vaikelis turės polikį pilvelio pūtimui, žarnyno užkietėjimui, augs irzlesnis. Pita došos – karštojo tipo – atveju pienelis vandenį gali padažyti geltonai. Tokiu atveju ir mažylis greičiau sirgs uždegiminėmis odos ar kitomis ligomis, alergija, jis greit supyks. Linkusio skysčius, gleives ir svorį kaupti kapha došos atveju mamytės pienelio lašas nusės į vandenį. Vaikiukas, kaip ir mamytė, turės polinkį sirgti su padidinta gleivių gamyba susijusiomis ligomis. Visa tai svarbu ligų išvengimui ir gydymuisi.

Kokie prieskoniai ajurvedoje laikomi tinkamiausiais ką tik pagimdžiusiai moteriai?

Tai pankolio sėklos, žaliasis kardamonas, kalendra, imbieras (nedaug), šafranas, ciberžolė. Kaip ir minėjau, šiuo laikotarpiu iš ajurvedoje skiriamų skonių netinka aštrus, aitrus ir kartus. Puikiai tinka kumino, arba lietuviško kmyno, sėklos. Jose daug geležies. Be to, šios sėklos mažina vaikelio pilvo pūtimą. Dėl tos pačios priežasties saikingai galima naudoti kvapiosios ferulos miltelius (nors su šiais prieskoniais reikėtų elgtis atsargiai, jei kamuoja padidėjęs skrandžio rūgštingumas).

Kas pagerina pienelio gamybą?

Laktaciją gerina mirkyti nakčiai ir nuvalyta odele migdolų riešutai, suplakti su žiupsniu imbiero, kardamono, šafrano ir 1 a. š. nerafinuoto rudo cukraus ar medaus (atskiedus šiltu vandeniu gerti 2 kartus per dieną).

Galima paruošti pankolio sėklų ir pienuko gėrimą: sumalti pankolio sėklas, 1 a. š. jų įsiberti į puodelį pienuko ir gerti 3 kartus į dieną po stiklinę. Diabetu ir bronchine astma sergančioms tai netinka.

O kaip dėl nėštumo metu priaugtų kilogramų? Ar verta skubėti jų kuo greičiau atsikratyti?

Tinkamai maitinantis nėštumo metu, neturėtų kilti ši problema. Nors šiuolaikinėje visuomenėje daugumos žvilgsniai krypsta išorėn, neseniai pagimdžiusiai moteriai turėtų būti svarbiausia jos ir vaikelio sveikata. Tiesa, po gimdymo svoris kris pamažu. Tačiau pradėjus laikytis griežtų dietų, sutriks pieno gamyba, motina jausis suirzusi.

Po gimdymo, maitinimo metu netinka atlikti organizmo valymą, tačiau galima riboti porcijas iki suglaustų delnų dydžio. Reikėtų valgyti lėčiau, vartoti daugiau daržovių, vaisių.

Iš tiesų reikėtų kuo mažiau jaudintis dėl priaugtų kilogramų. Kuo moteris labiau dėl to nerimaus, kuo labiau skubės sulieknėti, tuo labiau augs potraukis saldumynams (dėl pakitusios hormonų pusiausvyros). Taip galima patekti į užburtą ratą, kur savęs ribojimas keis savigraužą pasidavus norui smaližiauti.

O kaip judėjimas?

Moterims tinka joga. Ja gali užsiimti tiek nėščiosios, tiek neseniai pagimdžiusios moterys. Tinka kalorijas deginantys kvėpavimo pratimai, šokis, pilates kalanetika, pasivaikščiojimai spartesniu žingsniu.

Taigi galiausiai svarbiausia gera nuotaika, pozityvus nusiteikimas?

Taip, pozityvumas svarbiausia. Tapti mama – tikra malonė. Jei ką tik pagimdžiusi mamytė slopina savo patiriamas neigiamas emocijas, jaučiasi suirzusi, tačiau neišsikalba, vaikelis tai pajus ir išreikš, ką jo motina savyje sukaupusi. Visa tai paremta „susisiekiančių indų dėsniu“, žinomu iš fizikos. Jie viename iš susisiekiančių indų skysčio lygis mažėja, kitame – kyla, tai logiška. Mama su savo vaikeliu yra viename energiniame lauke. Ką mama savyje slopina, vaikelis įgarsina, o vėliau ir nesąmoningai parodo.

Yra versija, kad dabartiniais laikais populiarus gimdymo nuskausminimas narkotikais daro didelę įtaką tokiam svaiginimosi narkotikais paplitimui. Todėl reikėtų gerai pagalvoti prieš pasirenkant tokią priemonę.

Mamas paraginčiau atsiduoti savo tiesioginei pareigai – auginti vaikelį, skiriant jam pakankamai laiko. Neskubėti grįžti į darbą, atiduoti jo lopšelin ar darželin, nes vaikelis jausis nesaugus. Mamos meilės niekas neatstos. Ir dar: Vedų psichologija primena ir moters kaip žmonos pareigą. Nereiktų pamiršti savo vyro, skiriant visą dėmesį naujai atėjusiam, nes šeimos stabilumas bei abu tėvai augančiam ir save naujais įspūdžiais pripildančiam mažam žmogiukui yra būtini.