9 dienos režimo principai: kelias į kūno harmoniją

pexels-photo-641038

Dinačarija arba dienos režimas – svarbiausia tema sveiko gyvenimo būdo rekomendacijose. Koks gi klasikinis dienos režimas?

1 žingsnis. Kėlimasis.

Atsibusti reiktų brahma-muhurta laiku – valanda iki saulėtekio. Ankstyvo kėlimosi privalumais yra šviežias bei švarus oras atmosferoje, proto ir žarnyno peristaltikos koncentracija. Šalyse, kur saulės patekėjimo laikas metų eigoje ženkliai skiriasi (pavyzdžiui, Lietuvoje), svarbu priderinti savo dienos režimą prie klimatinių sąlygų ir skirti pakankamą laiko tarpą miegui. Atsibudę ilgai nesivoliokite lovoje. Geriausia yra iškart atsikelti, kitaip rizikuojate vėl užsnūsti.

2 žingsnis. Žarnyno ištuštinimas.

Būtina išsituštinti ir atlaisvinti žarnyną per kuo trumpesnį laiką po atsibudimo.

3 žingsnis. Burnos ertmės higiena.

Po tuštinimosi reiktų išsivalyti dantis. Senais laikais tam naudojo atitinkamo medžio šakeles, kurios turi antimikrobinių savybių (misvak, nimbamedis). Šiuolaikiniai dantų šepetėliai, natūralios dantų pastos ir milteliai visiškai atitinka burnos higienos reikalavimus. Taip pat specialiu liežuvio grandikliu reikia nuvalyti liežuvio apnašas. Tai turi būti tokia pat įprasta procedūra, kaip ir dantų valymas.

4 žingsnis. Akių higiena.

Po dantų ir liežuvio reikia išvalyti akis, įlašinant į jas natūralius gydomuosius preparatus. Tai užtikrina regėjimo aiškumą ir apsaugo nuo susirgimų vystymosi. Dar galima pašlakstyti šaltu vandeniu atmerktas akis, taip jos atsivėsins, nes įtemptai dirbančiose akyse kaupiasi karštis, kuris jas dirgina.

5 žingsnis. Nosies higiena.

Rekomenduojama išvalyti nosį ir gilesnius jos kanalus įlašinant natūralių preparatų (aliejų pagrindu) ir skalauti gerklę žolelių nuovirais. Taip pat kartą ar kelis kartus savaitėje galite atlikti džala neti procedūrą – naudodami indą pripildytą pasūdytu vandeniu praplauti nosį, pilant vandenį per vieną šnervę ir išpilant per kitą.

6 žingsnis. Kūno aliejavimas.

Po higienos procedūrų reiktų kūną ištepti ir išmasažuoti šiltu aliejumi (sezamo, kokosų ar specialiai parinktų žolelių). Ši procedūra padeda drėkinti ir maitinti odą, o atliekant reguliariai stiprina kaulus ir sąnarius, gerina kraujotaką ir medžiagų apykaitą, ramina protą.

7 žingsnis. Fiziniai pratimai.

Išsialiejavus kūną galima užsiimti rytine gimnastika. Pasirenkant pratimų kompleksą, reikia atsižvelgti į savo organizmo ypatumus, klimatines ir geografines bei sezonines sąlygas. Remiantis indišku klimatu, aktyvius pratimus galima atlikti pavasarį ir ankstyvą žiemą, o kitais metų laikais būtini ramesni pratimai. Principas toks: atitinkamais sezonais žmogus praranda jėgas ir greičiau pavargsta. Lietuvoje, kur klimatas keičiasi nuo itin šilto iki itin šalto, būtina savo aktyvių pratimų praktiką derinti prie pačio šalčiausio metų laiko, o ramesnius pratimus – palikti šiltojo ir lietingojo metų laiko periodams. Bendrai, geriau rinktis mažiau aktyvius jogos pratimus, užtikrinančius energijos įkrovą visai dienai, o varginančius bėgimo ir darbo su svoriais užsiėmimus palikti išeiginėms dienoms.

8 žingsnis. Prausimasis.

Pabaigus atlikti fizinius pratimus, būtina nusiprausti po dušu ar vonioje. Kūno prausimui rekomenduojama rinktis šiltą vandenį, o galvai – kambario temperatūros. Galvos nereikėtų plauti karštu vandeniu, nes tai neigiamai veikia akis ir odą.

9 žingsnis. Valgymas.

Pusryčiauti reikia tik nusiprausus! Rekomenduojamas subalansuotas, lengvas, termiškai apdorotas, šiltas maistas.

Ajurveda – tikras mokslas apie gyvenimą. Joje aprašomi originalūs gydymo būdai ir profilaktikos metodai, pateikiami patarimai jaunystės ir grožio palaikymui, aptariamas socialinis ir profesinis etiketas – sveikatos koncepcija neapsiriboja susirgimų nebūvimu, o apima fizinę, protinę ir dvasinę gerovę.

Ajurveda24.lt