88 metai – ne kliūtis keliauti

DSC_0009-2

Vytautas Baranauskas – netipinis senjoras. Su juo susipažinome regėjimo atstatymo stovyklos metu. Vytautas nenešioja akinių, tačiau čia atvyko tiesiog pagilinti žinias apie sveikatingumą. Tiesa, į stovyklą jis užsiregistravo ir su organizatoriais bendravo internetu, o paklaustas, ką labiausiai gyvenime mėgsta, puola pasakoti apie kelionę be jokios kompanijos į Italiją bei žeria mintis apie išsvajotąją Norvegiją.

Kas jus traukia keliauti?

Na, įvairiausi gražūs vaizdai. Pavyzdžiui, į Milaną važiavau pamatyti parodą ,,Expo 2015“. Esu keliavęs ir prie tarybinės valdžios, buvau vidurio Azijoje, net kelis kartus buvau Kaukaze. Kažkiek keliavome su žmona, tačiau ji mirė prieš 7 metus. Dauguma mano kelionių įvyko po jos mirties. Mėgstu vis kai kur nuvažiuoti. Dabar labai norėčiau į Norvegiją, tą gražią gamtą apžiūrėti. Paskaičiau, kad Norvegijoje nuo 67 metų amžiaus už keliones traukiniu tereikia mokėti pusę kainos.

Ar nebijojote vienas vykti į Milaną?

Ne, važiavau vienas ir kažkaip ten viskas gerai buvo. Sesers anūkas per internetą nupirko lėktuvo ir parodos bilietus. Nors nemoku nei angliškai, nei itališkai, dėl to bėdos nebuvo.

Kokiomis kalbomis kalbate?

Lietuviškai, rusiškai ir vokiškai.

Ar laikotės kokių nors sveikos gyvensenos principų?

Galima taip pasakyti, nes nerūkau, negeriu, nepersivalgau. Mitybą ne visada labai griežtai, bet prisižiūriu. Valgau taip, kaip man atrodo, kad geriau žmogaus organizmui.

Kada atradote sveikuolių sąjungą?

Sveikuolė iš Prienų Leonora mane nusivežė į Kėdainius, kur vyko sveikuolių susibūrimas. Ten paklausiau Sigitos Kriaučiūnienės paskaitos ir pasiteiravau, kada būna stovyklos. Po to atvažiavau čia.

Kaip jaučiatės stovykloje?

Neblogai jaučiuosi, tik kartais gal neprisitaikau kai kur. Į mankštas einu ne kasryt, bet kai nueinu, labai patinka.

Kokia yra Jūsų kasdienybė?

Dabar ta kasdienybė gana rami, pagrindinė kasdieninė mano veikla – skaitymas. O šiaip tai ten, kur dabar gyvenu, Prienų senelių globos namuose, tai viskas sureguliuota. Pusryčiai, pietūs, vakarienė. Mėgstu vis išvažiuoti kažkur, kad būtų įdomiau. Va, pavyzdžiui, dabar atvažiavau į sveikuolių stovyklą.

Ką mėgstate skaityti?

Tai, kas papuola. Grožinės literatūros nelabai daug skaitau. Pagrinde laikraščius, žurnalus, mokslo populiarinimo knygas. Apie sveiką gyvenseną ir apie mitybą tai pat paskaitinėju. Pastebėjau, kad knygose pateikiama labai prieštaringa informacija, ypač tose, kuriose rašoma apie mitybą. Pavyzdžiui, vieni kiaušinius giria, kiti sako, kad jie yra blogai. Dėl šokolado irgi esu skaitęs visokiausių nuomonių. Aš tai manau, svarbiausia yra žinoti, kad jei nevalgysi ko nors labai daug, nepakenks. Svarbiausia yra apriboti.

O ką pats dažniausiai valgote?

Mažai dėmesio kreipiu į tai, kas skanu, kas neskanu. Valgau, kad gyvenčiau. Rytais košes įvairias, grikius labai mėgstu. Cukraus į arbatą niekada nededu, stengiuosi prisilaikyti įvairių sveikuoliškų rekomendacijų, kurias perskaitau. Duoną juodą valgau, nors esu girdėjęs, jog geriau be mielių, bet senelių namuose nelabai duoda.

Ar seniai domitės sveika mityba?

Būdamas 17 metų susirgau gana sunkia tuberkuliozės forma ir tada kokius 10 metų vien tik gydžiausi. Visa tai buvo dar karo metais, pamenu, man bebūnant sanatorijoje pasibaigė karas. Tada aš pradėjau prisižiūrėti mitybą ir iki dabar prižiūriu.

Kokia Jūsų pagrindinė taisyklė, kad gerai jaustumėtės?

Nepersivalgyti. Nėra, kad vengčiau kokių nors produktų, bet visada renkuosi geriau pavalgyti mažiau nei per daug. Niekada nerūkiau, aišku, gal dėl to, kad nuo mažų metų susirgau ir buvau priverstas labiau rūpintis savo sveikata. Bet, manau, būtent sveika mityba, svaigalų nevartojimas ir padėjo man išgyti bei būti palyginus geros būklės, kai man jau 88-eri metai.

Kaip vertinate daugumos lietuvių gyvenimo būdą?

Liūdna, kad dauguma gyvena nesveikai, nesirūpina mityba. Lietuva – viena iš daugiausiai alkoholio suvartojančių šalių pasaulyje, rūkančių taip pat matau daug.

Vytautas savo drąsa stebina ne vieną jį sutikusį žmogų ir net patyrusį sveikuolį. Visgi ir gyvenimo patirtis bei išmintis nepaneigiama.

Milda Noreikaitė, svetainė: Sveikuoliai.lt

Redagavo Lina Šimelionytė