55 švelnūs būdai pasirūpinti savimi, kai esame užsiėmę, užsiėmę, užsiėmę… (IV dalis)

notebook-405755_960_720

Kartais, rodos, visko gyvenime tiesiog per daug. Egzaminai, darbo terminai, apie save įkyriai primenantys nesumokėti mokesčiai ir daugybė tikslų, užduočių bei prioritetų, kurių susidėlioti į vietas jau nebepajėgiame… viskas slysta iš rankų, o pasaulis atrodo susimokęs bet kokiomis priemonėmis reikalauti mūsų dėmesio, kuriam, žinoma, neturime laiko. Sunku tokiomis aplinkybėmis nepamesti galvos. Tačiau tai įmanoma. Štai 55 švelnūs būdai pasirūpinti savimi, kai esame užsiėmę, užsiėmę, užsiėmę…

Anksčiau rašėme…

31. Paskutinį vakarą pasilikite laisvą

Paskutinis vakaras prieš svarbų darbo, mokslo ar kitą terminą turėtų būti laisvas, skirtas atsipalaiduoti ir pailsėti. Paskutinės minutės panika – ne pats geriausias būdas pasirūpinti savimi. Be to, juk nenorite pramiegoti egzamino? Ar švytėti juodais ratilais aplink akis? Ar sugriauti viską paskutinę akimirką, nes naktį praleidote „kaldami“? Paskutinį vakarą (o gal net visą dieną) pasilikite laisvą ir pailsėkite. Juk jau padarėte viską, ką galite, nieko daugiau padaryti negalite. Verčiau „paplokite sau per petį“ – jūs jau nuveikėte viską, ką turėjote.

32. Palaikykite švarą darbo vietoje

Švari darbo vieta padeda geriau susikoncentruoti, nekelia papildomo streso (priešingai – netgi padeda atsipalaiduoti) ir neužkrauna jūsų smegenų papildomais vizualiniais trikdžiais. Jei tik įmanoma, dirbkite gamtoje, tai suteikia ir fizinių, ir psichologinių jėgų, kūrybingumo ir pozityvumo.

33. Ugdykite naujus įpročius

Kai darbas arba mokslai atima visą dėmesį, pravartu ugdytis naujus įpročius, praktikas, padedančias sutaupyti šiek tiek laiko arba sumažinti pastangas, kurias privalote skirti kasdieniams darbams. Sveikiausia valgyti šviežią maistą; vis dėlto tol, kol neatliksite svarbių darbo ar studijų užduočių, galite gaminti pietus didesniais kiekiais ir maisto likučius valgyti kitą dieną. Arba paskirkite kelias sekmadienio popietės valandėles ir susiplanuokite poros dienų aprangą. Kelias dienas iš eilės plaukus riškite į uodegą – tai ne tik laiko kūrybai nereikalaujanti, bet ir labai žaisminga šukuosena. Dabar – ne pats tinkamiausias laikotarpis ieškoti prašmatnių aprangos derinių, šukuosenų ar makiažo variacijų arba receptų.

34. Žymėkitės viską

Kai sąmonė dirba viršvalandžius, leiskite jai pailsėti padėdami sau viską atsiminti pačiu lengviausiu būdu. Užsirašykite (popieriuje, kompiuteryje ar telefone, jei taip jums patogiau) visas kylančias idėjas, darbus, kuriuos turite nuveikti, viską, ką būtina atsiminti. Taip jums nereikės patirti papildomo streso galvoje nešiojantis viską, ką reikia atsiminti.

35. Susitaikykite su šiokiu tokiu chaosu namuose

Tiesiog leiskite jam būti. Truputėlis dulkių ir nešvaros dar nieko nepražudė. Dabar susitelkite tik į tai, kas jums svarbu. Po to galėsite ir susitvarkyti. Jei netvarka tikrai jums kelia nerimą, tvarkykitės. Tik ne kasdien ir neskirkite tam daugiau negu 15 minučių. Vieną dieną tvarkykite kambarį, kitą – vonią. Trečią valykite dulkes. Tik neleiskite sau dėl to jaudintis!

36. Leiskite sau reikšti emocijas laisvai

Jei jaučiatės pavargę ar liūdni, išsiverkite. Jei kyla stresas, nesistenkite jo slėpti po susikurtomis kaukėmis. Išleiskite viskas emocijas lauk: susikaupusį nusivylimo jausmą, sutrikimą, pyktį ar baimę. Išgyvenkite šiuos jausmus tokius, kokie jie yra – pernelyg nepasinerdami, bet ir nelaikydami savyje. Kaip tai padaryti, kaip „įžeminti“ visą šį balastą? Kurį laiką užsiimkite intensyvia fizine veikla arba tvarkykitės, išrašykite viską arba išdainuokite, jei reikia – net išrėkite – tik ne ant kitų žmonių. Medituokite ar melskitės. Eikite pasivaikščioti ar tiesiog susirangykite lovoje ar karštoje vonioje ir verkite. Po to jausitės daug geriau.

37. Gerbkite savo ribas

Nustatykite sau tam tikras ribas (fizinę, emocinę ir energetinę savo erdvę) ir griežtai jų laikykitės. Kai mokotės ar dirbate nuoširdžiai, daugybė užduočių tampa beribėmis, ypač jei ką nors studijuojate ar kuriate. T. y. lengva pradėti galvoti, kad niekuomet nepadarysite visko iki galo. Štai kodėl būtina nusistatyti aiškias ribas patiems sau. Ir jų laikytis. Drąsiai ištarkite sau: „Kai ateis ši valanda, užbaigsiu darbą.“

38. Savaitgaliais ilsėkitės

Jei intensyvus, užduočių pilnas laikotarpis tęsiasi ilgesnį laiką, jei toks yra visas jūsų gyvenimas, laikykitės šios praktikos: savaitgalius paskirkite vien tik poilsiui. Tai reiškia, kad savaitgalį neatsakinėsite į su darbu susijusius elektroninius laiškus, skambučius, tomis dienomis neskirsite jokių oficialių susitikimų ir nesistengsite „užbaigti galų“ – nuveikti tai, ko nespėjote darbo dienomis. Tai – nesunki praktika, jei esate sąžiningas su savimi. Kad ir kas benutiktų, tiesiog nutraukite bet kokią su darbu ar studijomis susijusią veiklą vos tik ateis šeštadienis. Ir vėl tęskite ją pirmadienį. Svarbiausia, nekaltinkite ir nepykite ant savęs dėl to. Tinkamas poilsis – geriausia priemonė kokybiškai, laiku ir kūrybingai nuveikti visa, kas svarbu.

39. Turėkite „palaikymo komandą“

Paskambinkite mamai ir paprašykite padėti prižiūrėti namus arba papasakokite savo draugams apie tai, ką išgyvenate. Ieškokite panašioje situacijoje esančių žmonių, be to, būkite tikri, kad jūsų širdies žmonės priklauso jūsų palaikymo komandai. Nuoširdi „palaikymo komanda“ gali ne tik padėti atlikti praktines užduotis – šie žmonės jus palaikys morališkai, neleis jaustis vienišiems. Beje, ir patys visuomet būkite pasiruošę padėti savo komandos nariams, jei to prireiktų.

40. Paskirstykite darbus

Jei turite šeimą, jei gyvenate ne vieni, paskirstykite darbus. Galbūt buities darbus, pavyzdžiui, namų tvarkymą, skalbimą, maisto ruošą, kuriam laikui gali perimti šeimos nariai?

Laukite tęsinio…

Iš anglų kalbos vertė ir pagal Thefreedomexperiment.com straipsnį parengė Lina Staponaitė