4 mitai apie alkoholio naudą

4mitaithumb1

Kaip alkoholio vartojimas gali „pasitarnauti“ mūsų sveikatai? Ar yra bent viena priežastis, dėl kurios reikėtų saikingai, kaip priimta sakyti – „kultūringai“ jį vartoti?

  1. Mitas: Kaukazo gyventojai geria daug vyno ir gyvena ilgiau nei 100 metų!

Ilgaamžiškumo reiškinys Kaukazo regione tikrai buvo aptiktas! Tačiau, tai buvo trys mažos musulmonų gyvenvietės aukštai, aukštai Kaukazo kalnuose. Nuostabiai švarus oras, grynas šaltinio vanduo ir tikriems musulmonams būdingas santūrus gyvenimo būdas (kaip žinia islamas griežtai draudžia alkoholio vartojimą). Tačiau jokių ilgaamžiškumu išsiskiriančių gyvenviečių nebuvo rasta Gruzijoje ar Armėnijoje, kuriose vyrauja ilgaamžė alkoholio vartojimo „kultūra“. Taigi jį vartojanti Kaukazo dalis ilgaamžiškumu tikrai neišsiskiria.

  1. Mitas: žiemą degtinė sušildo

Žmogaus organizme esantis alkoholis skatina odos porų atidarymą (vazodilataciją), dėl to organizmas tiesiog netenka šilumos. Karščio pojūtis atsiranda todėl, kad pro atsidariusias poras išgaruojanti šiluma kaupiasi tarp drabužių bei sukelia žmogui didesnį, apgaulingą šilumos pojūtį. Vartojant alkoholį šaltyje kūnas greičiau praranda šilumą, greičiau atšąla vidaus organai, dėl to žymiai padidėja nušalimo grėsmė. Dažniausiai žiemos metu aptikus negyvai sušalusių žmonių, jų organizme randama alkoholio. Kartais apgirtę žmonės, esant apgaulingam šilumos pliūpsniui, išsirengia ir dar greičiau sušąla. Specialistai, esant šaltam orui, rekomenduoja vartoti šiltus, saldžius gėrimus, jie labiausiai padeda palaikyti kūno temperatūrą.

Vazodilatacija įvyksta tada, kai kraujagyslių vidaus sienelės atsipalaiduoja ir išsiplečia, tai leidžia kraujui tekėti per jas lengviau. Dėl to vazodilatacijos metu mažėja kraujo spaudimas. Tai gali įvykti natūraliai ar dėl narkotinių medžiagų vartojimo.

  1. Mitas: saikingai vartoti alkoholį yra sveika, tai prailgina gyvenimą!

Tyrėjai atrado fenomeną, statistiniai duomenys rodo, kad paėmus tris kategorijas žmonių –alkoholikus, vartojančius saikingai ir blaivininkus, paaiškėjo, jog vidutiniškai ilgiausiai gyvena  saikingai alkoholį vartojantys, blaivininkai gyvena kiek trumpiau, o alkoholikai trumpiausiai. Taigi kyla logiškas klausimas – kodėl saikingai vartojantys asmenys vidutiniškai gyvena ilgiau nei blaivininkai? Kodėl tada mes propaguojam blaivybę?

Paanalizavus šiuos statistinius duomenis paaiškėjo, kad abstinentų grupė buvo sudaryta ne tik iš tiesiog alkoholio nevartojančių blaivininkų, bet ir negalinčių jo vartoti dėl problemų su sveikata, įgimtomis ligomis bei buvusių alkoholikų, kurių organizmui jau pakenkė ilgalaikis alkoholio vartojimas (sergančių kepenų ciroze, širdies ligomis bei kitomis lėtinėmis ligomis). Taigi blaivininkų grupę sudarė pakankamai daug ligotų žmonių, kurie iškreipė statistinius duomenis bei pablogino vidurkį. Jei gyvenimo trukmę skaičiuotume tik blaivininkams, prieš tai neturėjusiems sveikatos problemų susijusių su alkoholio vartojimu, statistiniai duomenys būtų kitokie, gyvenimo trukme jie neabejotinai lenktų saikingai vartojančius asmenis.

Puikus to pavyzdys – nė lašo alkoholio gyvenime negėręs Fiodoras Uglovas (1904 – 2008), jis buvo žymus Rusijos profesorius, chirurgas, rašytojas bei visuomenės veikėjas, 1994 metais įtrauktas į Gineso rekordų knygą kaip vyriausias pasaulyje blaivybę praktikuojantis chirurgas (iki 100 metų).

Fiodoras Uglovas apie alkoholį:

,,Alkoholis – ne mažesnė blogybė negu bet kokie kiti narkotikai. Bet koks alkoholio kiekis sukelia smegenų kraujagysles užsikimšimą, į jas nebepatenka eritrocitai ir smegenų ląstelės po kurio laiko žūva. Net saikingai vartojant alkoholį žmogaus smegenyse lieka ištisas mirusių nervų ląstelių „kapinynas“. O po kelių metų tokios smegenys susiraukšlėja, sumažėja jų apimtis. Taigi, alkoholis – tikras nuodas“. Plačiau apie tai.

  1. Mitas: alkoholis pašalina stresą ir atpalaiduoja

Pasaulinė Sveikatos Organizacija ir kiti mokslininkai alkoholį vienareikšmiškai priskiria prie depresantų. Nepaisant plačiai paplitusios nuomonės, kad alkoholis gali padėti atsikratyti streso, jis, kaip ir kiti depresantai, barbitūratai, anestetikai, opiatai, slopina žmogaus centrinę nervų sistemą. Dėl šios priežasties bene visos savižudybės, buitiniai nesutarimai, konfliktai pasibaigę mirtimi, įvyksta pavartojus alkoholio.

alkoholistirpiklis1-768x828

Tai, jog ,,kultūringas gėrimas“ yra naudingas – visiškas mitas. Alkoholio vartojimas, net ir mažais kiekiais, gali atnešti tik žalą!

Šie ,,kultūringo gėrimo“ mitai yra kuriami tam, kad mes laisva valia leistume mūsų sunkai uždirbamus pinigus, savo sveikatos žalojimui. Patys žudome savo smegenis ir toliau atiduodame savo pinigus tiems, kurie juos leidžia alkoholinei propagandai, naujų mitų, apie alkoholio naudą ir būtinumą kūrimui. Mūsų tauta yra trečioje vietoje pagal alkoholio suvartojimą, negerbiame nei savęs, nei aplinkinių, drąsiai išgėrę sėdame už vairo ir nematome jokių problemų. Tačiau, šiuo atveju, statistika yra negailestinga: per šešis metus keliuose dėl alkoholį vartojančių asmenų kaltės žuvo 196 žmonės.

Budrus.lt

Redagavo Lina Šimelionytė