10 dalykų, kurie auginant vaikus svarbesni už bet kokias metodologijas

photo-1506836467174-27f1042aa48c

Šį kartą rašome apie tai, kas svarbiau už taisykles, rutiną, mokslus. Apie tai, kas daro stebuklus, bet apie ką mažai kalbama. Apie tai, kas auginant vaiką lieka kabėti „kažkur ore“, bet jei to kažko ore nepakabinsi, vaikystė bus graudoka.

Tėvystė jau toks dalykas, kad jei tik susikoncentruoji ties vienu kampu, žiūrėk, nukenčia kažkas kitas. Mes tiek daug galvojam „kaip man elgtis situacijoje..?“ arba „ko man imtis, kad vaikas darytų..?“, kad kartais pamirštam, jog tėvystė yra natūralus ir paprastas dalykas ir nieko specialiai daryti nereikia. Tam, jog kokybiškai būtum su savo vaiku, nereikia nei ypatingų metodologijų, nei technikų, nei elgesio modeliavimų.

10 dalykų, kurie auginant vaikus svarbesni už bet kokias metodologijas.

  1. Tai, kokie yra tėvų ir vaikų tarpusavio santykiai visam žmogaus gyvenimui suformuoja supratimą apie tai, kokie santykiai turi būti. Jei su vaiku bendraujame pagarbiai, pajausdami jo emocijas, užjaučiame ir padedame kai reikia, kalbame tuomet, kai vaikas nori ir gali klausyti, o ne tada, kai mums patogu ir t. t. Vaikas tokius santykius laiko normaliais, taip elgiasi pats ir to tikisi iš aplinkinių. O žmogus, ko ieško, tą ir randa. Ir priešingai, jei kontroliuojame, manipuliuojame, strateguojame… vaikas būtent tokių santykių ir išmoksta.
  2. Ką matote, kai žiūrite į savo vaiką? Tai, kodėl vaikas yra nuostabus, ar tai, ką reikia „taisyti“? Kaip galvojate apie vaikus, kai į juos žiūrite, lemia tai, kaip su jais elgiatės. Jūsų mintys lemia Jūsų emocijas ir randate tai, ko ieškote. Galvodami „vaikas šiandien įkyrus“ būtent įkyrų elgesį ir matysite. Tokias mintis reikėtų keisti pozityviomis, pvz.: „vaikas šiandien smalsus ir ieško nuotykių“. Nepageidaujamą elgesį pradėkite vertinti ne kaip kažką, kuo reikia atsikratyti, o kaip žinią, kad vaikui reikia trupučio pagalbos ar dėmesio, kad vaikas ėmė ir pametė save kelyje, o dabar pats savęs nebesusirenka. Kalbėdami apie savo vaikus atsakingai rinkitės žodžius. Jei nuolat sakysite, kad vaikas yra nevėkšla, nesusikaupia, aikštingas, kaprizingas ir t. t., mažasis tuo netrukus patikės ir pateisins Jūsų „lūkesčius“ dėl jo elgesio.
  3. Vaikai taip pat mokosi iš tėvų tarpusavio santykių. Net jei tėvai gyvena atskirai, jie gali elgtis mandagiai, pagarbiai ir civilizuotai vienas kito atžvilgiu. Tai, kaip tėvai būna kartu, tariasi ir sprendžia problemas, lemia, kaip su aplinkiniais elgsis vaikai. Iš tėvų vaikai išmoksta tolerancijos kito poreikiams, kito nuomonei, išmoksta suprasti, priimti, atleisti ir būti šalia kito žmogaus.
  4. Jauki, maloni, pripildyta meilės, saugumo, supratimo, draugiškumo, įsiklausymo, palaikymo, užjautimo ir t. t. atmosfera namuose. Jei namuose kažkas susipyko – kenčia visi kiti. Kiek galėdami kurkite namus, kuriuose gera, saugu ir jauku būti. Tokius namus, kuriuose ore netvyrotų įtampa. Tokius namus, į kuriuos skubėtum sugrįžti, o ne iš kurių skubėtum išeiti.
  5. Kokia yra Jūsų nuomonė ir Jūsų žodžiai apie pasaulį: apie uošvius, dėdes, brolius, kaimynus, pardavėją, santechniką… Jūsų neigiama nuomonė apie aplinką, formuoja neigiamą vaiko nuomonę apie ją. Vaikasįgyja įprotį aplinkoje ieškoti ir rasti neigiamybes.
  6. Kaip Jūsų šeima dalyvauja bendruomenės/visuomenės gyvenime? Ar savanoriaujate (pvz., dalyvaujate renginyje „Darom“), esate įsitraukę į bendruomenės veiklą (viso rajono gyventojai kartu įrengia ir prižiūri žaidimų aikštelę, daro bendras talkas), lankotės bažnyčioje, ar aukojate, ar atiduodate nebereikalingus daiktus mažiau turintiems? Vaikai, matydami, kad jų veiksmai gali padaryti pasaulį geresniu ir gražesniu jausis tvirčiau, jie jausis svarbūs ir reikalingi, jiems formuosis atsakomybė ne tik už save, bet ir už kitą, už aplinką.
  7. Atsakingai ir kruopščiai rinkitės ugdymo įstaigą. Tai yra prioritetas, šiam reikalui nereikėtų taupyti nei laiko, nei pastangų, nei pinigų. Šiame pasirinkime įdėkite tiek savęs, kiek tik galite.
  8. Kiek patys esate „pilni“ ir patenkinti gyvenimu? Įpilti į stiklinę vandens galima tik iš ąsočio, kuriame yra vandens. Tam, kad pasirūpintumėte savo vaikais, pirmiausia turite pasirūpinti savimi. Jei skiriate laiko savo poreikiams, tampate daug jautresnis kitų poreikiams, kantresnis, užjaučiantis, įsiklausantis, ramesnis, turite daugiau jėgų ir t. t. Be to vaikas, matydamas, kad tėvai kuria, saugo ir gerbia save kaip asmenybes, mokysis kurti, saugoti ir gerbti save.
  9. Televizoriai, kompiuteriai, telefonai ir t. t. Taip, maža tikimybė, kad nuo to pavyks izoliuoti vaikus. Bet reikėtų riboti laiką ir pasidomėti, ką būtent jie mato. Nepatingėkite prisėsti šalia, kai vaikas žaidžia žaidimus ar žiūri filmukus. Jei matote tai, ko nenorite matyti, taip ir pasakykite, kartu išrinkite kažką kito, priimtinesnio, teigiamesnio.
  10. Patenkinti pirminiai augančio žmogaus poreikiai. Subalansuota mityba. Taip, dauguma nevalgūs ir išrankūs, bet reikėtų dėti tiek pastangų, kiek tik galite, tol, kol patikėsite, kad padarėte viską, kas buvo jūsų galioje. Pakankamas miegas. Fizinė veikla, mankšta, sportas. Juk sako, kad sveikame kūne gyvena sveika siela.

Jaukių Jums namų ir pasitikinčių žvilgsnių!

Seimairnamai.eu