13 garsiausių senovės Indijos mokslo pasiekimų

science

Vedos ir senovės Indijos mokslo teorijos yra laikomos pažangiausiomis tos eros žiniomis pasaulyje. Tačiau yra ir šiuolaikinių mokslininkų, sužavėtų senovės Indijos mokslininkų ir paskyrusių savo gyvenimą jų darbų tyrinėjimui.  Pateikiame 13 garsiausių senovės Indijos mokslo pasiekimų sąrašą.

 1. Indijos mokslininkai žinojo, kad egzistuoja Saulės sistema, dar prieš Vakarų mokslui tai išsiaiškinant.

vedas solar system

„Rig Vedoje“ (1.35.9) rašoma: „Saulė juda savo orbita, bet kontroliuoja Žemę ir kitus dangaus kūnus taip, kad jie, nors ir traukos galios veikiami, nesusidaužtų tarpusavyje.“

 2. Vedose aprašytas gravitacijos jėgos veikimas.

gracity earth vedas

10.22.14 „Rig Vedos“ posme teigiama: „Žemė neturi nei rankų, nei kojų, tačiau juda pirmyn. Visi virš Žemės esantys objektai taip pat juda kartu su ja. Žemė juda aplink saulę.“

 3. Vedose jau labai seniai buvo apskaičiuotas šviesos greitis.

light

Vedų mokslininkas Sayana apskaičiavo šviesos greitį dar XIVmūsų eros amžiuje.  Jis teigė: „Su didžiausia pagarba nusilenkiu Saulei, kuri keliauja 2 202 yojanas per pusę nimeshos.“ 1 yojana yra apytiksliai 9 mylios, o nimesha 16/75 sekundės.  Vadinasi, 1 sekundė lygi 4,6875 nimeshų. Tuomet, jei per pusę nimeshos Saulės šviesa nukeliauja 2 202 yojanų, tai per 4,6875 nimeshų (per 1 sekundę) ji nukeliauja 20 643,75 yojanas. 20 643,75 yojanos lygu 185 793,75 mylių.

4. Indijos mokslininkai išmanė mokslą apie Saulės užtemimus dar tada, kai likusioji pasaulio dalis manė, kad tai – juodosios magijos kerai.

La foto por la que me odia el 99% de ASAAF

„Rig Vedoje“ (5.40.5) yra frazė, kurią galima versti taip: „O saule! Kai tave užstoja tas, kam pati padovanojai savo šviesą (Mėnulis), Žemėje stoja tamsa.“  Tai yra nepaprastai tikslus Saulės užtemimo apibūdinimas. Detalūs visatos, planetų ir kitų reiškinių aprašymai, pateikiami Vedose, įrodo, kad dar prieš susikuriant moderniai civilizacijai mokslo pasiekimai buvo labai aukšti.

5. Vedose apskaičiuotas tikslus atstumas tarp Saulės ir Žemės.

Young-Hanuman-and-Lord-Surya-sun

„Yug sahasra yojana par bhanu,/ leelyo taahi madhura phal jaanu“ (Hanuman Chalisa). Šis posmas iš veikalo „Hanuman Chalisa“ buvo parašytas Tulasidaso. Jį galima versti taip: „Hanumanas prarijo Suryą, nutolusią nuo Žemės per tūkstančius yojanų, manydamas, kad tai – vaisius.“ Tai – poetiškas vertimas. Pažodinis posmo vertimas rodo, kad jame pateikiami labai tikslūs duomenys apie atstumą tarp Saulės ir Žemės.

Čia 1 juga yra 12 000 metų;

1 sahsra juga yra 12 000 000 metų;

1 yojana – maždaug 8 mylios.

Taigi „Yug Sahsra Yojan“ (pirmieji trys posmo žodžiai) reikštų: 12 000 x 12 000 000 x 8 = 96 000 000 mylių.  Verčiame mylias į kilometrus: 96 000 000 x 1,6 = 153 600 000 kilometrų. Tikrasis atstumas nuo Žemės iki Saulės yra 152 000 000 km, taigi paklaida siekia vos 1 %.

6. Vedose nurodytas Žemės perimetras.

earth

7-ajame mūsų eros šimtmetyje indų mokslininkas Brahmagupta apskaičiavo, kad Žemės perimetras yra 36 000 km. Faktinis Žemės perimetras yra 40 075 km, vadinasi, paklaida tik 10 %.

7. Vedose apskaičiuota metų trukmė.

vedas2

Mokslininkas Surya Sidhhanta nurodo 4 būdus, kaip apskaičiuoti metų ilgumą. Tai: „Nakshatra“, „Savana“, „Lunar“ ir „Saura“. „Saura“ metodas nurodo, kad metų trukmė yra 365 dienos, 6 valandos, 12 minučių ir 30 sekundžių. Jei jūs vis dar stebitės, kaip įmanoma tai apskaičiuoti, apsilankykite šventyklose Konarke ar Humpije, kur rasite neįtikėtinai sudėtingas ir techniškai taisyklingas architektūros sistemas, naudojančias saulės šviesą dienos bei metų ilgiui matuoti.

8. Vedų mokslininkai apskaičiavo skaičiaus pi (π)reikšmę.

Aryabhatta-1

23 metų mokslininkas Aryabhata 499-aisiais mūsų eros metais padarė išvadą, kad skaičius pi yra neracionalus ir yra lygus maždaug 3,1416499. Jis yra laikomas vienu iš protingiausių mokslininkų senovės Indijoje, nes pi iracionalumą Europoje įrodė Lambertas tik 1761-aisiais metais. Aryabhata taip pat apskaičiavo sinuso (sin) ir kosinuso (cos) reikšmes, sukūrė trigonometrijos koncepciją.

9. Vedose teigiama, kad Žemė yra sfera.

new-earth

Manoma, kad graikai pirmieji suprato, jog Žemė yra apvali. Vis dėlto Indijos astronomai keletą šimtmečių prieš Graikijos civilizacijos atsiradimą jau tvirtino, kad Saulė yra žvaigždė, o Žemė yra rutulio formos. Įvairiuose šaltiniuose rašoma net apie keletą bandymų apskaičiuoti Žemės perimetrą.

Vedų mokslininkas Aryabhata sukūrė formulę, kuri įrodo, kad Žemė sukasi apie savo ašį. Apskaičiavęs skaičiaus pi (π) reikšmę 3,1416, jis padarė išvadą, kad Žemės perimetras turi būti lygus 39 736 kilometrų. Šis skaičius nuo tikrosios vertės skiriasi tik 100 kilometrų. Savo knygoje „Aryabhatiya“ mokslininkas taip pat teigė, kad mūsų plika akimi matomas Saulės ir kitų dangaus kūnų judėjimas yra reliatyvus – iš tiesų juda Žemė:

„Kaip žmogus valtyje, plaukiančioje pasroviui, regi nejudančius objektus (medžius ir upės krantus) judant prieš srovę, taip nejudančių žvaigždžių stebėtojas iš Žemės mato jas judant Vakarų link stabiliu greičiu (iš tiesų šiuo greičiu Žemė juda iš Vakarų į Rytus).“ Tai ištrauka iš veikalo „Aryabhatiya“, skyriaus „Gola 9“.

10. Indijos mokslininkai sukūrė pirmąją pasaulyje požeminę drenažo sistemą.

ivd

Indo slėnio civilizacijoje (3 300 1 300 m. prieš mūsų erą) buvo sukurta pirmoji požeminė drenažo sistema. Po kelių šimtmečių šia sistema jau naudojosi visas pasaulis. Indijos mokslininkai taip pat pirmieji sukūrė šiuolaikinę drenažo sistemą.

11. Indijos specialistai pirmieji aprašė ir praktiškai atlikti chirurgines operacijas.

medicine

„Sushruta Samhita“ (parašyta Sushrutos 1 200 metų prieš mūsų erą) yra seniausia medicinos enciklopedija. Ją sudaro 184 skyriai. Aprašomos 1 120 ligos, 700 vaistinių augalų, 64 vaistai iš mineralinių medžiagų ir 57 vaistai su gyvulinės kilmės ingredientais.

Moksliniuose darbuose aprašoma, kad Mehrgarhe (dabartiniame Pakistane) buvo atliekamos pirmosios dantų gręžimo procedūros. 11 molinių dantų karūnėlių (priklausiusių devyniems žmonėms) buvo rasta Mehrgarhe esančioje kapavietėje (kurios amžius maždaug 7 500–9 000 metų). Taip pat yra rasta įrodymų, kad Indijoje buvo atliekamos ortopedinės operacijos (vadinasi, tai rodo, kad jie apskritai išmanė chirurgijos mokslą), o anesteziologinės priemonės buvo gaminamos iš ajurvedinių žolelių.

12. Vedų mokslininkai aprašė klonavimą, kūdikių auginimą mėgintuvėliuose ir surogatines motinas.

Capture

Viename žymiausių Indijos epų „Mahabharatoje“ Gandhari yra vaizduojama kaip 100 sūnų motina. Jos sūnūs buvo vadinami Kauravais, vyriausias jų buvo Durjodhana. Kauravai buvo sukurti vieną embrioną padalinus į 100 dalių ir tas dalis auginant atskirose kundose (induose).

Karnos ir Pandavų gimimo istorija stulbinamai panaši į šiuolaikinę „kūdikio iš mėgintuvėlio“ koncepciją. „Mahabharatoje“ rašoma, kad jie gimė motinai „pasirinkus jai patinkančius skirtingų vyrų bruožus“.

Kitaip tariant, buvo ne tik pasakojama apie klonavimą, „vaikus iš mėgintuvėlio“ ir embriono dalijimą, bet ir tikimasi užauginti embrionus visiškai be moters kūno (to iki šiol neįsivaizduoja netgi modernus mokslas).

13. Nikolas Tesla sėmėsi žinių bei įkvėpimo iš Indijos mokslininko Svamio Vivekanandos bei Vedų šventraščių.

Swami Vivekananda   tesla

Po to, kai sudegė Nikolo Teslos laboratorija ir visi jo gyvenimo darbai pranyko,.N. Tesla ėmė studijuoti pranos ir akashos sampratas, kad paaiškintų jėgos ir materijos sąvokas. Jis pradėjo žvelgti į pasaulį naujai ir ėmė nagrinėti jame vykstančius dėsnius, remdamasis dažnio ir energijos sampratomis. Taip jis sukūrė savo energijos teoriją.

Rašėme šį straipsnį ne tam, kad gintume kurią nors pusę ar ginčytumės dėl pasaulio suvokimo, o tam, kad bent iš dalies pristatytume žinių, kurias puoselėjo mūsų protėviai, ir jų fantazijos gylį. Vedose kalbama netgi apie tokius reiškinius kaip tvari energija, varomąją ar sviedimo jėgą, inerciją, termodinamiką, astrofiziką ir t. t. Galime didžiuotis Indija ir jos mokslo laimėjimais.

Versta iš Southreport.com straipsnio. Paveikslėliai iš originalaus straipsnio.

Pasidalinkite su kitais!